Ani bebek ölümü sendromu nedir?

Anne ve baba olmak herkesin en büyük isteklerinin başında gelir. Bir bebeğe sahip olmak ve onu idealleriniz uğrunda, millete hayırlı bir evlat olarak yetiştirmek önemli bir vazifedir. Bu vazife, bebeğin doğumundan anne ve babanın vefatına kadar süre ve gider. Çocuk bakımı konusunda bu sebeple ebeveynler bilinçli olmalılar. Bu bilincin özellikle bebekliğin ilk evrelerinde yaşanan ani bebek ölümleri sendromu hususunda olmalı.

Bebeklerde 1 yaşından önce tam bir inceleme ve otopsi sonuçlarından sonra açıklanamayan bir sebebe bağlı ölümler olarak kayıtlara geçiyor. Genelde bebekleri uykuda yakalayan bu sendrom, bu yaştaki bebeklerin anne ve baba tarafından önemle takip edilmesini gerekli kılıyor. Ani bebek ölümleri bazı durumlara anne ve babanın dikkat etmesi halinde önlenebiliyor.3

Anne ve babalar, bebeklerin gece ve gündüz uykuları sırasında muhakkak sırt üstü yatma pozisyonunda çocuklarının olmalarını sağlamaları gerekir. Eğer çocuklarınızın bebek arabasında, salıncakta uyuduğunu fark ederseniz, onu hemen sert bir yüzeye sırt üstü yatırmak en doğru hareket olarak karşımıza çıkıyor. Çocuğunuzu yan yatırmak, ani bebek önlemlerine karşı alınacak bir önlem değil. Asıl alınması gereken önlem, çocuğun sırt üstü yatmasını temin etmektir. Bu nedenle bebeklerin yan yatması için kullanılan yastıklar doğru değil.

Her ne kadar anneler sırt üstü yatan bebekleri için kusmaya bağlı boğulma yaşayacaklarını düşünseler de, işin gerçeği bu değil. Yapılan incelemeler de yüz üstü yatan bebeklerde sırtı üstü yatan bebeklere göre kusmaya bağlı ani ölme durumlarının söz konusu olmadığı gözlenmiş, bu oranda bir artma olmadığı belirlenmiştir. Bu da en doğru yatış şeklinin bebekler için sırt üstü olduğunu bizlere göstermektedir.

Yataklarına dikkat

Bebeğin yattığı yatak pek fazla yumuşak olmamalı. Bebek içine gömülmemeli. Yastık ve battaniye gibi gereçlerle bebek boğulmamalı. Bunlar bebeğin nefes almasını güçleştirecek işlerdir. Kesinlikle bebeğin anne ve baba arasında yatmaması gerekir. Anneye bir kol kadar uzaklıkta olan bebek beşiklerinde olması isabetli olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın