SEO çalışması yaptırırken dikkat edilecek konular nedir?

Siteler ve sayfalar için yararlı çalışmalar yapan SEO’ların dışında, etik olmayan kurallarla çalışan bir kısım SEO’lar arama sonuçlarına uygun olmayacak yöntemlerle müdahale edip, yönergeleri ihlal etmekte ve sitenin Google üzerindeki görünümünü olumsuz olarak etkilemektedir. Bu durum bazen daha ileriye gidip, sitenin dizinden kaldırılmasına kadar gitmektedir. Bu nedenle bu konuda bazı kurallara dikkat etmek uygundur. Bunun gibi SEO’ların sıkça başvurduğu yöntemlerden biri, kullanıcıları aldatacak yönlendirmeler yaparak başka sitelere yönlendirecek gölge alan adları oluşturmalarıdır. Site sahibi ile SEO arasında olan ilişkinin bitmesiyle birlikte, alan adı farklı olan bir siteye, bazen de rakip olan bir siteye yönlendirip sitenin zarar görmesine neden olabilirler. Bu durumda site sahibinin SEO hizmetine ödediği para, rakibinin gelişmesine hizmet etmiş olur.

Bunun dışında başvurulan başka bir yanıltıcı yöntem ise, sitenin bir bölgesine anahtar kelimeler içeren, bu kelimelerle dolu köprü sayfa yerleştirilmesidir. SEO’ya göre bu uygulama sayfanın daha fazla sorgulama alması için uygun olduğu düşüncesidir. Bu gerçekte son derece yanlış olan bir uygulamadır. Bu normal olarak yapılmaması gereken bir uygulamadır. Çünkü sayfaların her biri fazla sayıda anahtar kelimeye nadir olarak bağlantılı olur. Burada bulunan anahtar kelimeler genellikle SEO’nun başka müşterilerini ilgilendiren gizli bağlantılar içerir. Bunlar sitenin arama motoru içinde olan popülaritesini zamanla azaltır. Ayrıca siteyi uygun olmayan, bazen de yasa dışı olan sitelere yönlendirme yapmak için kullanılabilir.

Bu sebeple aşağıdaki durumlara dikkat edilmelidir.

seo

 • Ortada hiçbir neden yokken, size e-posta göndermiş olan WEB danışmanlık şirketlerine ve SEO firmalarına karşı dikkatli hareket etmelisiniz.
 • Hiç kimse Google arama motorlarında sitenizin ilk sıraya çıkacağının garantisini veremez.
 • Amaçlarını açıkça belirtemeyen, çalışmalarında gizemli halini koruyan şirketlere karşı dikkatli olmanızda fayda vardır.
 • Sitenizi daima çok sayıda arama motoruna göndermenin gücünü, herkese açık olan bağlantıları, bağlantıların popülerlik planları hakkında devamlı konuşan SEO’lardan uzak durulmalıdır. Bu uygulamaların hepsi sitenizin arama motorlarında olan sıralamanızı istediğiniz gibi etkilemeyen ve fayda sağlamayacak uygulamalardır.
 • SEO seçimini kendiniz bilerek yapmalısınız. Bu sebeple sektörle ilgili olarak mutlaka araştırma yapmalısınız.
 • Yapılan SEO çalışmalarının sonunda, harcanılan paranın nereye gideceğini öğrenmelisiniz. Çünkü bazı firmalar karşılığını ödeyip, Google reklamları vermekte ve sitenizi reklam bölümüne yerleştirmektedir. Bu çalışmalar sitenizin üst sıralara çıkmasına yardımcı olmayan bir uygulamadır. Sadece gereksiz yapılan bir harcamadır.

SEO çalışmalarında web sitesinin kötüye kullanıldığını gösteren uygulamalar nedir?

Uygun olmayan bir SEO firması ile çalıştığınızı anlamanıza yardımcı olacak uygulamalar arasında olan aşağıdaki özellikleri tespit ederseniz, SEO ile çalışmayı hemen kesmelisiniz. Bu uygulamalar içinde;

 • SEO’nun gölge alan adlarına sahip olduğuna şahit olursanız
 • Sitenizden köprü sayfalar aracılığıyla diğer müşterilerle bağlantı kuruyorsa
 • Size adres çubuğundaki anahtar kelimeleri satmayı teklif ediyorsa
 • Google üzerinde gerçek arama sonuçları ve arama sayfalarında görülen reklamları ayırt edemiyorsa
 • Sitenizin sıralamasını, size herhangi biçimde bulacağınız anlaşılamaz biçimde, uzun anahtar kelimeler kullanarak garanti ediyorsa
 • SEO birden çok takma ad veya sahte WHOIS bilgilerine sahip olduğunda
 • Sitenizin trafiği sahte arama motorları aracılığıyla, kötü amaçlı olan ve casus yazılımlarda elde ediliyorsa
 • Google’da dizinden kaldırılan ya da Google içinde listelenmeyen alan adları varsa bu SEO ile çalışmanızı hemen durdurmanız önerilir.

Bütün bu durumlar göz önüne alınıp, Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO konusunda uzman olan, bu konuda referans verebilen, alanında etkili ve tecrübeli firmalarla çalışmanızı öneririz. Ancak bu çalışma sitenizin veya sayfanızın Google arama motorundaki sayfalarda üst sıralara doğal yollarla çıkmasına yardımcı olur. Size bu konularda hakkıyla hizmet sunan, karşılığını verebilecek SEO firmaları sitenizi hak ettiği seviyeye yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın