Selçuk Baran kimdir?

selçuk baranSelçuk Baran, 1933 yılında Ankara’da doğmuştur. Ankara Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde gördüğü eğitim yaşamını üstün derecelerle bitirmiştir. 1958 ve 1968 yılları arasında yine aynı fakültenin Banka ve Ticaret Hukuku Enstitüsü’nde kurs müdürlüğü yapmıştır ve daha sonradan yayın müdürlüğü görevine devam etmiştir. 1987 ve 1993 yıllarında TRT1 İstanbul Radyosu’nda radyo oyunları yazmıştır.

Selçuk Baran’ın eseri olan ‘Türkan Hanım’ adındaki oyunu Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir. Yazarın ilk hikâyesi olan ‘Çocuğun Biri’ ise, Yeditepe dergisinde yayınlandıktan sonra eserlerine hız vermiştir. Türk dili, oluşum ve Argos gibi dergilerde yer almış olan hikâyelerinin yanı sıra ilk kitabı olan ‘Haziran’ sayesinde 1973 yılında Türk Dil Kurumu Hikaye ödülünü kazanmıştır. 1974 ve 1979 yılları arasında Bir Solgun Adam ve Bozkır Çiçekleri eserleriyle Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda mansiyon ödülünü, 1978 yılında ise Anaların Hakkı eseriyle Sait Faik Hikâye Armağanı kazanmıştır.

Selçuk Baran öykü, roman ve tiyatro oyunlarının yanında bir çocuk kitabı yazmış ve Roald Dahl’ın Charlie’nin eseri Büyük Cam Asansörü isimli kitabının çevirisini yapmıştır. Yazarın uzun yıllar önce yazmış olduğu Güz Gelmeden adındaki romanı, ölümünden sonra yayımlanmıştır. Yazarın hakkında Dr. Ayfer Yılmaz tarafından yazılmış olan Hüzün Mevsiminde Bir Yazar; Selçuk Baran ve Eserleri adında akademik bir çalışma da bulunmaktadır. Bu eser “Her Dilde Yayıncılık” tarafından basılmıştır. Selçuk Baran, 1999 yılında Ankara’da yaşama veda etmiştir.

Selçuk Baran eserleri
Haziran
Anaların Hakkı
Kış Yolculuğu
Tortu
Yelkovan Yokuşu
Arjantin Tangoları
Bir Solgun Adam
Bozkır Çiçekleri
Güz Gelmeden
Porselen Bebek
Charlie’nin Büyük Cam Asansörü
Türkân Hanım

Bir Cevap Yazın