Schengen vizesi nasıl alınır?

İlk kez Schengen vizesi alacak iseniz şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Daha öncesinden Schengen vizeniz var ise, seyahat acenteları aracılığı ile de vizenizi alabilirsiniz. Schengen vizenizi gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğuna başvurarak almalısınız. Ancak birçok konsolosluğun randevu sistemine geçmesi ile randevunuzun ileri tarihli olması durumunda diğer Schengen ülkelerinden vizenizi talep edebilirsiniz. Bunun dezavantajı ise gitmediğiniz halde üst üste aynı ülke konsolosluğundan Schengen vizesi talep etmeniz, ileriye dönük sıkıntı ile karşılaşmanıza sebep olabilir.

Schengen vizesi Avrupa ülkelerini kapsamaktadır. Schengen vizesi alınabilecek konsolosluklar ve giriş yapılabilecek ülkeler; İtalya, İspanya, Almanya, Hollanda, Yunanistan, Danimarka, Finlandiya, Avusturya, Fransa, Norveç, Belçika, İsveç, Portekiz ve Lüksemburg arasında imzalanan anlaşmaya istinaden Schengen ortak vize ile giriş izini vermektedir. İlk giriş yapılacak ülkeden alınması gerekmektedir. Başvuru esnasında, maaş bordrosu ( Maaş ve prim ödemelerinizi gösteren belge ), imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi, 2 adet arka fonu beyaz vesikalık resim istenmektedir. Schengen vizesi alabilmek için aynı zamanda seyahat sigortasının yaptırılmış olması, gerekli hallerde ise otel rezervasyonun yapıldığına dair belge ve uçak biletlerinizi ibraz etmeniz istenebilir.

Schengen vizesi başvuruları konsolosluklar tarafından değerlendirilerek 3 iş günü içinde verilebileceği gibi yoğunluğa bağlı olarak daha uzun sürede alabilmektedir. Beyanların yalan veyahut şaibeli olması durumunda vize talebiniz red edilecektir.

Bir Cevap Yazın