Gizli buzlanma nedir?

Asfaltın üzerindeki sıvıların 0 ve altı derecelerde donmasına gizli buzlanma denmektedir. Gizli buzlanma trafikteki araçlar için tehlike arz edebilmektedir. İnce bir tabaka halinde oluşan, göz ile görülmesi geç fark edilen özelliğinden dolayı buzlanma değil ‘gizli’ buzlanma olarak isimlendirilmiştir. Köprü ve viyadükler yan rüzgarları daha fazla aldığı için en çok gizli buzlanmanın görüldüğü alanlardır.

Gizli buzlanma uyarısı bulunan yollarda, aracın hızı kontrollü olmalı, aşırı hızlardan kaçınılarak öndeki araç ile fren mesafesi ayarlanmalıdır. Gizli buzlanma aracın ağırlık transferini, dengesini bozan unsurlar arasında yer almaktadır. Ani direksiyon hareketlerinden bu bağlamda kaçınılması gerekmektedir. Gizli buzlanmanın olduğu yollarda, aracın hızı düşük ve sabit olmalıdır. Ani frenlerden kaçınıldığı gibi hızlı bir vites küçültmede yapılmamalıdır. Buzlanma nedeni ile kayan aracı toparlamak için aracın kaydığı yöne doğru hafifçe direksiyon kırılarak, aracın ağırlık merkezinin dengelenmesi gerekmektedir.

Gizli buzlanma olan yollarda hızlı sürüş, ani fren büyük ölçüde aracın savrulmasına sebep verecektir. Araç ağırlık merkezinin dağılarak kayması durumunda, kayan yönden direksiyonun ters yöne hareketlendirilmesi aracın kaymasını hızlandırarak kontrol kaybına neden olacaktır.

Bir Cevap Yazın