Satış temsilciliği nedir?

satış temsilcisiÜlkemizde özellikle küresel boyutta faaliyet gösteren kozmetik devi şirketlerle tanınan satış temsilciliği, geniş çevresi olan herkes tarafından yapılabilecek bir iş olarak görülmektedir. Üretici ile tüketici arasında mal ve hizmet trafiğini sağlayan satış temsilcileri, bir şirketi temsil etmekte ve bu nedenle de şirketin ürünlerini tüketiciler ile perakendecilere en iyi şekilde tanıtmakla görevlidir. Satış temsilcileri, aracılık yaparak her ürünün satışını yapabilir ve yaptıkları satıştan değişen oranlarda komisyon alarak kazanç sağlayabilir. İlgili markayı temsil ettiği için arkasında bir kalite ve değer olan temsilcilerin en büyük avantajlarından biri, sattığı ürünün kalitesiyle ilgili karşısındaki kişiyi ikna etmek zorunda olmamasıdır. Zira satışı yapılan ürün temsilci tarafından değil, arkasındaki tanınan ve marka değeri olan firma tarafından üretilmektedir.

Genel olarak her sektör için satış temsilciliğinden söz etmek mümkün olsa da, farklı sektörlerde hizmet veren temsilcilerin çalışma ortamları ve şartları da birbirinden farklıdır. İnşaat sektöründe satış temsilciliği yapan bir kişinin çalışma sahası doğrudan şantiyeler ve inşaat sektöründe hizmet veren firmaların ofisleriyken, söz konusu temsilci meşhur kozmetik ürünlerinin satışı yapıyorsa kadınlarının olduğu her yerde ürün satışı yapabilmektedir. Ülkemizde “tıbbi mümessili veya ilaç röprezantı” olarak bilinen kişiler de aslında birer satış temsilcisidir. İlaç ve tıbbi malzeme sektöründe çalışan satış temsilcilerinin çalışma sahası ise bilindiği üzere hastaneler, klinikler ve hekim muayenehaneleridir.

satış temsilciliğiBankacılık sektöründe sayıları giderek artan ve “doğrudan ya da bağımsız” satış temsilcileri olarak bilinen kişiler de hizmet satışına aracılık etmektedir. Bankanın müşterilerine sunduğu hizmetlerin, bireysel emeklilik veya sigorta poliçelerinin satışına aracılık eden satış temsilcileri, satışını gerçekleştirdiği hizmet için komisyon alarak kazanç sağlamaktadır. Tüm bunların ötesinde satış temsilciliği modern çağın gereksinimleri doğrultusunda önce telefon aracılığı ile sonrasında da internet üzerinden gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Zira teknoloji çağında olduğumuz bugünlerde internetin milyonlarca insana ulaşma imkanı sunması muazzam derece büyük bir müşteri potansiyeli manasına gelmektedir. Birçok satış temsilcisi internetin sunduğu bu geniş pazardan yararlanmak için çok çeşitli yöntemler kullanmakta ve temsilcisi olduğu markalarının ürünlerini yüksek kar marjlarıyla satmak istemektedir.

Satış temsilcileri markalar için de oldukça önemli bir avantaj ve tanıtım yöntemidir. Bir markanın satış temsilcisi ürün tanımını yaparak müşteriye satış yapamasa dahi temsilcisi olduğu ismin “reklamını” yapmış olmaktadır. Markalaşma yolunda çok önemli bir adım olan bu süreç, firmanın ürün satamasa dahi insanların aklında bir yer edinmesini ve giderek daha fazla insan tarafından tanınmasını sağlamaktadır. Genel olarak maaş ya da prim usulüne dayalı çalışma sistemleri bulunan satış temsilcileri, gerçek manada kazancı ürün satarak sağlamaktadır. Maaşın söz konusu olduğu sektörler bulunsa da temsilcilerin yüksek kazanç sağlaması, sattıkları ürün adetiyle doğru orantılı olarak belirlenmektedir.

Bir Cevap Yazın