Satanizim nedir?

Avrupa’da ve Amerika’da ortaya çıkan, oradan yayılan satanizim, dinin karşısında, şeytanın ve onun temsil ettiği her şeyin yanında olan harekete verilen isimdir. Satanizim, Macar asıllı, Anton Szandor Lavey tarafından kurulan şeytan kilisesi ve kitabı ile modern hale gelmiştir.

Aslında satanizim tamamı ile Hıristiyanlığa karşı bir duruş olarak kabul edilmektedir. Satanizm bu gün, 21 satanist nokta, 9 büyük yasak ve 9 bildiri ile var olmaktadır. Cinsel sapıklıklar, cinayetler, kara büyü ve cadılık satanistlerin uyguladığı olaylardır. 13 sayısı kutsal kabul edilir, şeytan ayetlerinin kutsal kitaplarda 666 defa geçtiğine inanıldığından bu sayı nerede ise sembolleri olmuştur. Kedilerin şeytana en yakın hayvan olduğu düşünüldüğünden, ayinlerinde kedi kurban etmektedirler. Satanist törenlerde, ortaya çizilen pentagram işaretinin etrafına mumlar yakılması, ters haçların çizilmesi, tahta haçların yakılması, kedilerin kesilip kanlarının içilmesi ile başlamaktadır. Burçları aynı olan kadın ve erkeklerin cinsel ilişkiye girmesi ile bitmektedir. Satanistlerin en büyük özellikleri gizliliktir. Satanistler, kendi ailelerine bile satanist olduklarını söylemezler. Bunun sebebi olarak da şeytanın lanetine uğramaktan korktukları bilinmektedir. İntihar etmek ise bir ibadet olarak kabul edilmektedir. İntihar edilmesinin sebebi, dünya üzerindeki kutsal dinlerin bunu yasaklamış olmasıdır. Satanizmde ise bir an önce ölüp, şeytanın hizmetine girmek vardır.

Satanistler, en fazla Norveç’te yaşamaktadır. ABD, Rusya, Polonya, Almanya sonradan gelen ülkelerdir. Şeytanın kilisesi ve kitabı altında toplanmaya çalışsalar da, bireysel olarak kendilerine inandıklarından bu çok zor olmaktadır. Bu gün ülkemizde yaklaşık olarak 3000-3500 adet kadar satanist olduğu düşünülmektedir.

Bir Cevap Yazın