Sarımsak kokusu nasıl giderilir?

sarımsak-kokusu-nasıl-giderilirKudretli yaratıcının varlığının en büyük göstergelerinden biri insan vücududur şüphesiz. Ve yine o yaratıcının bizlere bahşettiği sayısız nimetin en güzellerinden biridir sarımsak. Bir düşünün bakalım, sarımsağın iyi gelmediği en küçük bir şey bulabilecek misiniz bakalım. Boşa araştırıp uğraşmayın, çünkü yok. Kalpten tansiyona kadar insanların uğraştığı birçok hastalığın çare adaylarındandır sarımsak. Yemesi güzel, sağlığa olumlu geri dönüşümleri var, yemeklere kattığı lezzet tartışılmaz… Ya yendikten sonra ağızda ve elimizde bıraktığı koku nasıl giderilir?

Sırf kokusu yüzünden sarımsak yemeyen, ağzına bile sokmayan insanlar görmüşsünüzdür sizler de çevrenizde. Peki, bu koku neden olur, önce onu belirtelim. Yapılan araştırmalara göre sarımsakta AMS isminde bir bileşen bulunmakta. Bu bileşen sindirim işlemi sonucunda parçalanamamakta ve sarımsak işe bu yüzden kokuya sebep olmaktadır. Eğer ki sarımsak yemeden önce, sarımsağı ortadan ikiye bölüp arasında karşınıza çıkacak olan yeşil kısmı kesip alırsanız, bu AMS bileşeninin bulunduğu kısmı çıkaracak olup sarımsağın arkasında bırakacağı kokuyla karşılaşmamış olacaksınız. Bu sizlere ilk tavsiyemiz.

Diyelim ki bunu bilmiyordunuz, sarımsağı yediniz, yani artık çok geç. Peki, şimdi ne yaparız da bu sarımsak kokusunu gideririz? Elinize yarım bardak süt alın, ağzınızı sütle ortalama bir dakika boyunca çalkalayın, akabinde bardakta kalan sütü için. Artık sarımsak kokmadığınızı görecesiniz. Evde süt yok mu? O zaman bir bardak suyu alın, içine birazcık karbonat atın, karıştırın ve için. Sarımsak kokusu artık tarih oldu sizin için. Karbonatım da yok diyorsanız, ağzınıza birkaç dal maydanoz ya da birkaç adet karanfil tanesi atabilirsiniz. Biz bunlara da sahip değiliz diyorsanız, en yakın markete gidin bir paket nane aromalı sakız alın ve sarımsak kokusunu arkanızda bırakın.

Ağzımızdaki sarımsak kokusundan kurtulduk, peki elimizden nasıl çıkacak bu koku? Elimizi suyla biraz nemlendiriyoruz, elimizin üstüne tuz koyup ellerimizi birbirine sürerek ovalamaya başlıyoruz. Bu işlemi limonla da yapabilirsiniz, sonuç aynı olacaktır. Hem tüm olumlu etkilerinden nemalanıp hem de toplumdan olumsuz tepki almamak işte bu kadar basit aslında. Sarımsak kokusu mu, o da ne?

Bir Cevap Yazın