Sarı prenses nedir?

sari_prensesSarı Prenses olarak ülkemizde bilinen, Labidochromis Caeruleus ismi olan ve Afrika Kıtasının Malawi gölünün derin olan kayalık kısımlarında yaşayan barışçıl bir balık türüdür. Büyüdükleri zaman on ila on beş santim boylarına kadar ulaşan Sarı Prensesler Cichlid ailesinin üyelerindendir. Cichlid ailesindeki balıklar birbirleri ile uyum içerisinde yaşarlar. Fakat diğer türlerden bir balık ile yaşamaya başlarlarsa, o balık türüne zarar verirler. Doğal alanlarında 40 metre derinliklerde yaşarken, evde beslenilecekse akvaryum en az 100 litre tatlı su ile doldurulması gerekmektedir. Kayalık bölgeleri çok sevdiklerinden ötürü, akvaryuma kaya taşlarından süsler konulursa, oldukça uyum içerisine yaşayacaklardır.

Sarı prenseslerin bakımları oldukça kolaydır. Sarı prenses balıkları sıcağı severler. Bu yüzden  ortalama sularının sıcaklığı yirmi sekiz derece olması gerekmektedir. Bu sıcaklık sabit kalması gerekmektedir. Aksi takdirde sarı prensesler hastalanarak öleceklerdir. Sarı prensesler doğal ortamında kayalıkların üzerini kaplayan yosunların içlerinde bulunan, böcekleri avlamayı çok severler. Bu şekilde beslenen sarı prensesleri evinizde bakıyorsanız, kullanacağınız hazır yiyeceklerin sarı prensesleri için üretildiğine dikkat etmeniz gerekmektedir.  Akvaryumlarda oldukça fazla miktarda saklanma yerinin olması gerekmektedir. Yeşilliği çok sevmediğinden dolayı, kayalık süsleri ile süslenmesi gerekmektedir. Bir erkek sarı prenses yaklaşık olarak elli santimlik bir alanı koruma altına alacağından dolayı, akvaryum ne kadar büyükse o kadar erkek sarı prenses konulması gerekmektedir. Aksi durumda, erkekler arasında akvaryum içerisinde savaş olacak ve balıklar birbirlerine zarar vereceklerdir.

Bir akvaryumda sarı prensesleri besleyecekseniz, bir erkek sarı prensese; dört dişi sarı prenses düşmelidir. Bu uyumu sağlarsanız sarı prensesler sağlıklı bir biçimde üreyeceklerdir. Sarı prensesler de diğer balıklar gibi yumurtlar. Fakat yumurtalarını dışarıya atmak yerine, ağızlarında saklarlar. Bunun nedeni, diğer balıkların yumurtalarını yememesidir. Yumurtalar ağızlarında iken yemek yemekte zorlanırlar ve ya çok az yemek yiyeceklerinden ötürü aç kalırlar. İnsanlar tarafından dişi olan sarı prensesler kusturularak yavrularının doğasını sağlarlar. Bir dişi sarı prensesi kusturmak için, en az On sekiz gün boyunca yumurtaları ağzında tutması gerekmektedir. Bir çok insan tarafından dişi sarı prensesler aç kalıp hastalanacağından dolayı, dişi sarı prensesler kusturulur. Bu kusturulma işlemi genellikle bir leğen ya da kovanın içerisi su ile doldurulur. ( genellikle akvaryum suyu olur) daha sonra sarı prensesler akvaryumdan alınarak, insanların elleri ile kavranır. Ağızlarına bir çay kaşığı veya kürdan gibi ince bir şey sokulur. Ama burada dikkat edilecek en önemli husus, dişi olan sarı prenseslerin ağızlarına tam olarak kürdan ve ya çay kaşığı sokulmaz. Çok az bir şekilde, sarı prenseslerin ağızlarına sokulan bu yabancı maddeler sonunda, sarı prensesler yavruların kusar. Akvaryumun içerisinde yapılmamasının nedenleri arasında, dişi sarı prensesin ağzından çıkan yavruların diğer balıklar tarafından yenilmesini engellemektir. Fakat bu kusturma işleminin, yapılmaması gerekmektedir. Doğal yol ile kendi doğasının uygun gördüğü şekilde dişi sarı prenses doğum yapmalıdır.

Bir Cevap Yazın