Santorini adası neresidir?

santoSantorini adası muhteşem güzelliğiyle Ege Denizinin orta yerinde yerinde bulunan ve doğal bir afet sonucunda oluşan bir adadır. Ada aynı zamanda Kiklad adalar grubunun en güneyde bulunan üyesidir. Volkanik adalar topluluğu olan bu ada grubu, geçmişte Minos Uygarlığına yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Ada ismini de 13. Yüzyılda Azize İrene ’den almıştır.

Tarihi çağlarda meydana gelen volkanik patlama sonrası ada, üç bölüm haline gelmiştir. Batıda olan bölüm Thirassia, bunun devamında olan güneyinde bulunan küçük adacık Aspronisi, ortada olan küçük bölüm Palea Kameni, diğer son ada olan Nea Kameni olarak bilinir. Adaların ortasında bulunan büyük koy, anlamı derin kâse olan Caldera olarak adlandırılmış. Adada gezilecek olan yerler Fira ve Oia köyleridir. Fira Santorini adasının merkezinde yer almaktadır. Akdeniz’de bulunan adaların içinde turizm bakımından en hareketli olan ada Santorini adasıdır. Burası ünlülerin de ilgi gösterdiği ve ev sahibi olduğu bir adadır. Burası turistik ziyaretlerin çok fazla olduğu bir yerdir. En fazla evlilik ve balayı adası olarak tercih edilen adalardan biridir. Eğer şansınız varsa, adaya gittiğinizde, sizde böyle eşsiz bir törene tanık olabilirsiniz. Adanın içinde Caldera manzaralı olan, muhteşem bir evlendirme dairesi vardır.

Santorini adasının oldukça fazla alanı üzüm bağları ile kaplıdır. Bu nedenle şarapları da herkesin bildiği, dillere destan bir lezzettedir. Buraya gidenler mutlaka şaraplarını tatması gerekir, şarapların eşsiz bir aroması vardır. Adada en popüler olan detaylardan biri de, eşeklerdir. Buraya gelen turistlerin bazı bölgelerde ulaşımına yardım ettiklerinden, vazgeçilmez ulaşım araçlardan biridir. Dar yollara ve merdivenlere eşeklerin yardımıyla çıkılır. Adada özellikle eski limandan Fira merkeze doğru ulaşım yolunda olan 586 basamaklı merdivende eşekler oldukça işe yarar. Teleferik dolu olduğu zaman, burada ulaşım için eşekler kullanılır. Santorini adasına gidecekler için, nereleri gezebileceklerini bir araya topladık.

FİRA KÖYÜ: Santorini adasında merkezi konumunda yer alan bu köyün daha önceki adının Thera olduğu bilinmektedir. Bu adı ise, Osmanlılar döneminde konulmuştur. Ayrıca adada gidilebilecek olan her yere ulaşımda buradan sağlanmaktadır. Köyün içinde yer alan kafe ve restoranlarda çok hareketlidir.

OİA KÖYÜ: Fira köyüne sadece yarım saatlik bir mesafede bulunan bu köy, Santorini adasının tanıtımına oldukça katkıda bulunmuş bir yerdir. Köyde bulunan mağara evler (Cave House) buraya çok ilginç bir görünüm verir. Bu evlerin pek çoğu otele dönüştürülmüştür. Köydeki en ilginç görüntü, mavi kubbeli şapelleri görmek olacak. Beyaz mermer kullanılarak yapılan yürüyüş yolları, yamaçlardaki merdivenleri,  sanat galerileri ile burası egzotik bir görünüme sahiptir. Köydeki en uç nokta olan Lotza Kalesinden izleyeceğiniz gün batımının keyfini herhalde başka hiçbir yerde bulamazsınız. Ziyaretçiler burada en fazla günbatımını izlemekte ve fotoğraf çekmektir. Fira köyü Santorini adasının merkezi olsa da, bu köy adanın tam kalbidir.

CALDERA KOYU: Volkanik patlamanın sonucunda toprağın çökmesi sayesinde oluşan Caldera Koyu,  kelime anlamıyla derin kâse anlamına gelmektedir. Adanın her tarafına hâkim muhteşem manzarasıyla, burası fotoğrafçıların ilgi gösterdiği bir yerdir. Derinliği 400 metre kadar olan koyda, Kaptan jacques Cousteau 1978 yılında Atlantis uygarlığının izlerini araştırmıştır. Bu yöre insanları Atlantis uygarlığının buradaki volkanik patlamayla beraber yok olduğuna inanmaktadır. Bu şekilde düşünülmesine neden olan etken, adada olan fresklerin, dünyanın hiçbir bölgesinde olmadığı kadar güzel olması, eserlerdeki sanatın oldukça ileri seviyelerde olduğunun anlaşılmış olması, freskler içinde olan boks eldivenli tasvir sporunda ileri seviyede olduğunun anlatılmasıdır. Dünyadaki hiçbir medeniyetin Atlantis kadar ileri seviyede olduğu henüz tespit edilememiştir. Buradaki uygarlığa Minos denilse de, burada yaşayan insanların düşüncesi Atlantis olacaktır.

Bir Cevap Yazın