Salsa dansı nedir?

salsa dansiSalsa, dans türleri arasından en bilinen, en sevilen ve geniş kesimlerce icra edilen dans türlerinin başında gelmektedir. Latin Amerika dans türü olan salsa, Karayipler kökenlidir. Karayipler’den Amerika’ya göç edenler bu dansı da beraberlerinde taşımış olup, salsa, Amerika’da çok sevilmiş ve çok benimsenmiştir. Özellikle 1980’li yıllardan itibaren salsanın ünü Amerika dışına da taşmıştır. Salsa, İspanyolca bir kelime olup, anlamı çeşitli baharatların karışımı ile elde edilen sostur. Salsa dansı da aynı bu soslar gibi birçok figürü, stili barındıran çok zengin bir dans şeklidir. Salsada, mambo, cha cha, rumba, comparsa gibi birçok dans türünden esintiler görmek mümkündür. Tarihsel bir süreç içinde salsa birçok danstan esintileri bünyesine katmış olup, bugünkü, Afrika, Karayip, Avrupa stilleri barındıran formuna kavuşmuştur.

Salsa doğaçlama yapılan bir danstır. Serbest stil uygulanır. Önceden bir koreografi belirlenmesi zorunluluğu olmadığından sosyal anlamda da en çok tercih edilen danslardan biri olmaktadır. Salsa çiftler halinde olduğu kadar gruplar halinde de icra edilebilmektedir. Fokstrot gibi dans pistinin tamamını kullanmayı gerektiren bir dans türü değildir.

Salsada adımlar çok önemlidir. Diğer Latin danslarının birçoğunun tersine belden yukarısı çok oynatılmaz, sabit kalır. Salsa sekiz ölçü ile yapılır. Dört vuruşta üç adım yer alır, bir ölçü duraklama yapılır. Bu nedenle de salsa da ritim “1,2,3,stop; 5,6,7,stop” şeklindedir.

Salsanın kendi içinde farklı stilleri bulunur:

Porto Riko Stili Salsa: Adı ile ters düşmek kaydı ile bu stil Porto Riko’da değil Amerika’da doğmuş bir stildir. Yakın temas hareketler olmaksızın, açık icra edilen salsa türüdür.

Los Angeles Stili Salsa: 1995-2000 yılları arasında oluşmuştur. L.A. şeklinde anılır. Los Angeles Stilinde temel adım mambo adımıdır. Cross body geçişleri ve shine ayak hareketleri ön plandadır.

Küba Stili Salsa: 1950’li yıllarda” casino dansı” olarak ortaya çıkmış bir salsa türüdür. Bu tür salsanın kökeni Küba’nın “son” adlı dans ve müzik türüdür. Küba stilinde temel adım ters mambo adımıdır.

Mambo Stili Salsa: Porto Riko’lu dans öğretmeni Eddie Tours tarafından 1987 yılında oluşturulmuş bir stildir. Eddie Tours salsanın temelinin mambo olduğunu iddia etmiş, mambo adımlarını çok fazla öne çıkararak bu stili dizayn etmiştir. “Gece klubü stili” olarak da bilinir.

New York Stili Salsa: Porto Riko ve Küba Stillerinin yoğun bir kombinasyonudur. Temel adım mambo adımıdır.

Miami Stili Salsa: Küba’lı göçmenlerce Florida sahillerinde icra edilmeye başlanan bir salsa türü olarak 1980’li yılların başında görülmeye başlanmıştır.

Kolombiya Stili Salsa: Latin Amerika’da en yaygın şekilde icra edilen salsa türüdür.

Bir Cevap Yazın