Hip hop dansı nedir?

hip hop dansiHip hop dansı, 1970’li yıllarda Amerika’da zenciler tarafından oluşturulmuş olan hip hop kültürünün en önemli bileşenini teşkil etmektedir. Bu kültürün diğer bileşenleri; break dance, rap müzik ve graffiti sanatı gibi önemli ve baskın diğer unsurlardır. Hip hop kültürünün doğmasına ve gelişmesine etki eden önemli müzik türleri funk, blues, jazz ve soul gibi müzik türleridir.

Break dance hip hop kültürünün alt başlığı olarak bilinen bir sokak dansıdır. Break dans yapan kızlara “b-girl”, erkeklere ise “b-boy” adı verilir.

Hip hop dansı geliştiği dönemde bir alt kültüre, azınlığa, zencilere ait sokak dansı niteliğinde idi. Bu nedenle, bu dans bir anlamda isyanın, başkaldırının görsel ve estetik ifadesi niteliğinde oluşmuştur. Figürler bu doğrultuda hızlı hareketlerden oluşmaktadır. Dansın içinde akrobatik boyutta figürler de yer almaktadır.  Dansın büyük bir kısmı yerle ellerin, kolların ve hatta başın teması ile gerçekleştirilmektedir.

Hip hop dansının müziği rap ağırlıklıdır. Rap müzik de yine 1970’li yıllarda New York gettolarında doğmuş, sözsel ağırlığı fazla olan bir müzik türüdür. Rap, kelime anlamı olarak “sert eleştiri” demektir. Gerek hip hop dansı, gerek rap müzik bir eleştirinin, isyanın yoğın ifadesi olarak doğmuş, bu tarz duyguların en etkili sergilenme şeklini teşkil etmişlerdir.

Zaman içinde hip hop dansı da, rap müzik de tüm dünyaca kabul edilmişler, her kesimce benimsenmiş ve sevilmişlerdir. Ancak, temellerinde yatan bu isyan, dansın hareketli, hızlı ve zaman zaman akrobatik figürlerinde, müziğin sert ritimlerinde kendini belli etmeye devam etmiştir.

Bir Cevap Yazın