Sakal nasıl çıkar?

Yüzümüzde bulunan kıl kökü hücrelerinin yüz derisinin üst kısmına çıkmış bölümü sakal olarak adlandırılır. Bazı insanlarda halk arasında “köselik” olarak adlandırılan ve birçok sebebe dayanan sakal çıkmama veya sakalın seyrek çıkması sorunu yaşanır. Bu problem birçok yöntemle çözülebilir. Yöntemlerin uygulanma biçimleri ve sıraları aşağıdaki anlatılmıştır. Umarız psikolojik bir travma yaşamadan bu probleminizi çözmekte yardımcı oluruz.

Önemli: Ailenizde genetik bir sakal çıkmama problemi yoksa bu yöntemler işe yarayabilir ve tavsiye niteliğindedir.

  • Eğer suratınızda kısmi tüylenmeler varsa dövülmüş sarımsağı yüzünüze masaj yaparak yedirmeniz kök hücrelerin kuvvetlenmesine neden olacaktır. Bu işlemi haftada iki kereyi geçmeyecek şekilde tekrarlayınız.
  • Tıraş köpüğü kullanarak, kaliteli bir tıraş bıçağı yardımı ile yukarıdan aşağı şekilde tek hareketle tıraş olmanız kök hücrelerin tüy uzamasında kullandığı enerjiyi kök güçlendirmesine ayırmasını sağlayacaktır. Bu metodu haftada en fazla iki ya da üç kez tekrarlayınız.
  • Piyasada bitki özlü olarak satılan ve bilinen herhangi bir yan etkisi olmayan sakal çıkarma losyonları sakallarınıza kısa zamanda kavuşmanızı sağlayacaktır. Sakal çıkarma losyonlarını prospektüsünde vurgulandığı gibi kullanmayı ihmal etmeyiniz.
  • En son çare olarak konusunda uzman bir dermatoloğa başvurabilirsiniz. Eğer sakallarınızın çıkmama nedeni başka bir rahatsızlığa bağlı sebeplerin sonucu ise; bu rahatsızlıkları teşhis edilip ortadan kaldırılması sakallarınıza sonsuza dek kavuşmanızı sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın