Saint Tropez neresidir?

saint tropezFransa’nın güneydoğusunda yer alan Saint Tropez, oldukça rağbet gören bir tatil kasabasıdır. Kasabanın ekonomisi tamamen turizme dayalıdır. Saint Tropez ülkenin yelken yarışlarına ev sahipliği yapan oldukça önemli bir turizm yeridir. Burası zenginliği ve lüksü temsil eden bir tatil yeri olarak ün yapmıştır. Tatil yeri olarak bu kadar talebin olmasına rağmen, bölgenin doğal yapısının bozulmaması burasının tercih edilmesinde en önemli sebeplerin başında gelir. Buradaki binaların eski olması, ziyaretçileri oldukça şaşırtmaktadır. Fakat binaların yıkılarak, yenilerinin yapılması burada yasaklanmıştır. Kısacası bölge balıkçı kasabası gibi doğallığını korumak istemektedir. Binaların tamamı çiçeklerle süslenmiştir. 1950’li yıllarda iken bir balıkçı kasabası olan ve bu şekilde keşfedilen doğa harikası yer, günümüzde herkesin rüyalarını süsleyen bir cennettir.

Bölgedeki plajlar ise, dünya çapında bir üne sahiptir. Plajlarının çoğunluğu Ramatuelle bölgesi denilen yerin güney tarafında yer alır. Bundan başka Pampolonne’de yer alan kıyı şeridinin üzerinde de plajlar bulunur. Bu bölgede olan plajların bir bölümü çıplaklar kampı olarak ziyaretçilere hizmet verir. Saint Tropez, aynı zamanda dünyaca ünlü zenginlerin tatilini geçirdiği bir bölgedir. Kısa bir süre içinde dünyadaki zenginlerin adeta uğrak yeri haline gelmiş olan bölge, aynı zamanda yörede çekilen sinema filmleri yüzünden daha çok tanınmış ve buradaki turizm yatırımları bu nedenle hızlanmıştır. Brigitte Bardot’un bu kasabaya yerleşmesiyle, dünyada daha da tanınan kasaba, dünyadaki herkesin hayallerini süsleyen bir yerdir. Hayranlarının burada da yalnız bırakmadığı sanatçı, günümüzde bu yörede yaşamaya devam etmektedir. Saint Tropez kasabasından vazgeçmek gerçekten herkes için çok zordur. Monaco’ya çok yakın olması nedeniyle, lüks yatlar buraya sıkça uğrar. Kasabanın içinde araçla gezmek çok zor olacağından, burayı yürümek ve keşfetmek için, araçları girişte olan otoparka tatilinizin sonuna kadar bırakmanızı öneririz.

Saint Tropez’in tatile gitmek için tercih edileceği en güzel dönem, haziran ve eylül aylarının arasındaki zamanlardır. Yıl boyu yumuşak bir iklimin etkisinde olan bölgede kış ayları rüzgârlı geçer. Unutamayacak bir tatil için Saint Tropez’i tercih edecekseniz, alacağınız bu kararda yanılmayacağınıza şahit olacaksınız. Özellikle lavantalar toplanmadan bölgeye gitmenizi tavsiye eder ve doğanın kokusunu burada duymanızı isteriz. Bu kasabada gezebileceğiniz yerleri sizler için bir araya topladık.

PAMPOLONNE PLAJI: Buraya yaz aylarında sayısız misafiri ağırlayan ve ünlülerinde akın ettiği, dünyadaki en lüks plaj diyebiliriz. Plaj etrafında olan gece kulüplerindeki eğlenceleriyle, restoranlarındaki lezzetli yemekleriyle buradaki konforu başka bir yerde zor bulursunuz.

PORT GRİMAUD: Saint Tropez koyuna mesafesi 6 km olan Port Grimaud, Venedik şehrini anımsatan güzellikteki mimarisiyle burası cennetten bir köşedir. Sahildeki evlerin önünde, teknelerin bağlandığı oldukça romantik yerdir. Buraya adeta Venedik’in küçük versiyonu diyebiliriz. Görenleri oldukça heyecanlandıran, pastel renkteki evlerin çiçekli terasları sizlerin de ilgisini çekecektir. Araç girişi yasak olduğundan, buraya ulaşım teknelerle sağlanıyor. İsterseniz yemeklerinizi bile buradaki şirin restoranlar da yemeyi tercih ederek, güzel bir tatil günü geçirebilirsiniz. Hediyelik eşya satan dükkânlardan alışverişte yapabilirsiniz.

VİEUX PORT – ESKİ LİMAN: Eski limanın bulunduğu bölge her zaman kalabalık olur. Kafeler ve butikleri olan bu yörede, sadeliğin hâkim olduğunu söyleyebiliriz. Alışveriş yeri olan bölge buna rağmen reklamlarla dolu değildir. Burada bulunan dükkânlardan el yapımı sandaletler alabilirsiniz. Sandaletlerin çok fazla çeşidini burada bulabilirsiniz.

MUSEE DE I’ANNONCİADE: Burada çok güzel sanat eserleri sergilenmektedir. Dünyaca tanınmış olan ünlü ressamların resimlerini bu müzede görme olanağına sahip olursunuz. Salı günlerinin dışında her gün açık olan müzeye, ziyaretçiler ilgi göstermektedir.

PLAJLAR: Dünyaca ünlü plajlarıyla tanınmış olan Saint Tropez bakir kalan doğasıyla, ziyaretçilere güzel bir tatil sunar. La Moutte, Tahiti, La Liberte ve L’escalet gibi plajlarda deniz ve kum herkese doyumsuz bir tatil sunmaktadır. Bembeyaz plajları, doğa ve denizin uyumu tatilinizde heyecanlı anlar yaşatacak.

Bir Cevap Yazın