Sahte para nasıl anlaşılır?

sahte para nasıl anlaşılırParanın icat edildiği günden bu yana gerek madeni gerekse de kağıt banknotlar sürekli olarak taklit edilmiş ve taklit edilmeye de devam etmektedir. Kusursuz para olarak nitelendirilen gerçek Türk Lirası, her şeyden önce normal ışık altında görünmeyen ve sadece morötesi ışıkta belli olan özel karakterlere sahiptir. Kağıt hamurunun cinsi, banknotun boyutu, renklerin netliği, kabartmalar ve hologramlar; gerçek para ile sahtesini birbirinden ayırt etmeyi kolaylaştıran özelliklerdir. Kağıt ile pamuğun birlikte kullanılması ile özel bir şekilde üretilen gerçek para kağıdı, dokusuyla da sahte paralardan farklıdır. Sahte paraların kalitesiz kağıdı dokunulduğunda tamamen pürüzsüz yüzeyi ve inceliğiyle ayırt edilebilir. Gerçek banknotların bakısında kabartma teknikleri kullanılmakta ve bu da paraya dokunulduğunda fark edilebilen tümsek yüzeyler oluşmasına sebep olmaktadır. Paranın değerinin rakamla ifade edildiği bölüm, bu kabartmalı baskının uygulandığı para alanlarındandır. Sahte paralarda bu tür kabartma yüzeyler ya hiç olmamakta ya da kabartma bölüme bastırıldığında kağıt içine çökmektedir.

Türk parasının orta bölümünde bulunan şerit de özel olarak tasarlanmıştır ve kağıdın çevrilmesiyle birlikte bu şeridin renginin değiştiği görülür. Renk değiştirme özelliğine sahip olan bu orta bölümdeki şerit de sahte paranın anlaşılmasını sağlayabilir. Renk değiştiren şerit tüm banknotlarda bulunur ve paraya farklı açılardan bakıldığında bu şerit renk değiştirmiyorsa paranın sahte olduğu rahatça anlaşılabilir. Paranın Türk Lirası değerinin yer aldığı emniyet şeridinde bu ibarenin olmaması da banknotun sahte olduğunu göstermektedir. Türk Liralarının tamamında bulunan Ay ve Yıldız da sahte paranın anlaşılmasını sağlayan özelliklere sahiptir. Gerçek banknotların Ay ve Yıldız tasvirinde çok küçük puntolarla, paranın değeri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kısaltması TCMB ifadesi yer alır. Ancak bu yazılar çok küçük olduğu için mikro yazı olarak da ifade edilmekte ve çıplak gözle görülmeleri pek mümkün olmamaktadır. Bu bölümdeki yazıların net bir şekilde okunması için Ay Yıldız ifadesine büyüteçle bakılması yararlı olacaktır.

Boyut farklılığı da gerçek banknotların önemli ve kolay tespit edilebilir özelliklerindendir. 5 Lira değerden başlayarak 200 Lira değere kadar ulaşan tüm gerçek banknotların büyüklüğü birbirinden farklıdır. Bu nedenle birkaç farklı değere sahip olan paradan şüphe edilmesi halinde bu paraların üst üste konması ve boyutlarının aynı olması halinde de sahte olduklarının anlaşılması mümkündür. Benzer şekilde gerçek olduğundan emin olunan bir para ile üst üste koyarak da boyutlar arasındaki fark anlaşılabilir. Aynı değere sahip tüm gerçek banknotların boyutu da aynı iken sahte paralarda bu hassas boyutlara dikkat edilmemesi, tüm paraların aynı ya da orijinallerin farklı boyutlara sahip olması söz konusudur.

Bir Cevap Yazın