Beyaz peynir nasıl yapılır?

beyaz peynir nasıl yapılırHer kahvaltı sofrasında yer alan ve pek çok insan için kahvaltının vazgeçilmezlerinden olan beyaz peynir; yaygın olarak inek, koyun ve keçi sütünden yapılır. Birçok işletme tekniğiyle üretilebilen beyaz peynirlerin tamamı belirli bir süzme işleminden ve sonrasında da perslenme aşamasından geçer. Ayrıca beyaz peynirlerin bu işlemlerin ardından tüketim öncesinde belirli bir müddet dinlendirilmesi ve bu şekilde peynir tadının daha lezzetli hale gelmesi de sağlanabilir. “Süt mayası” kullanarak sütün koyu bir kıvam alması yani pıhtılaşmasının ardından yapılan işlemlerde inek, keçi ya da koyun sütü kullanılabilir ve bu şekilde birçok farklı beyaz peynir çeşidi üretilebilir. Sütün kalitesine bağlı olarak değişmekle birlikte “yaklaşık olarak 10 litre sütten 1,5-2 kilogram kadar peynir” yapılabilir. Evde fazla uğraşmadan bir gün içinde peynirlerin hazırlanması ve salamuraya yatırılarak isteğe bağlı olarak birkaç gün ya da hafta sonra tüketilmesi mümkündür. Peynir salamurada kaldıkça lezzetlendiğinden hazırlandıktan sonra birkaç hafta beklenmesi, peynirin daha da güzel bir lezzete sahip olmasını sağlayacaktır.

  • beyaz peynir10 litre inek/koyun/keçi sütünü derince bir tencerede ısıtarak beyaz peynir yapımına başlayın. Sütü kaynatmayacak, sadece içine parmağınızı soktuğunuzda dayanabileceğiniz sıcaklığa gelinceye kadar ısıtın. Sonrasın peynir yapımında kullanılacak mümkün olduğunca geniş bir leğenin içine sütü boşaltın. Bir bardak “ılık” suyun içine 2 çorba kaşığı “organik yoğurt mayasını” katın ve karıştırarak bu mayayı sütün bulunduğu leğene ilave edin. Yoğurdun karıştırılmasının ardından 1 çorba kaşığı peynir mayasını da süte ekleyin ve 1saa-2 saat kadar sütün mayalanması için leğenin ağzını streç ile kapatın.
  • 1-2 saat sonrasında streci açtığınızda sütün katılaşmış yani mayalanmanın çoktan başlamış olduğunu göreceksiniz. Leğenin alt kısmına pelte kıvamına gelen peynir ve üst bölümde peynir suyu birikecektir. Bir bıçak yardımı ile alttaki pelte kıvamındaki peyniri küçük parçalara ayırın ve bu parçaları da süzülme işlemi için temiz bir tülbende alın.
  • peynir yapımıPelte kıvamlı peynirin içinde yoğun miktarda peyniraltı suyu olduğundan, tülbent içine konarak preslenmesi gerekir. 5 litrelik bir su bidonu dahi tülbent içindeki peynirin preslenerek suyunu salması için yeterli olacaktır. Ağırlık yaparak peynirin suyunu salmasını sağlayacak herhangi bir nesnenin tülbent üzerine yerleştirin ve peynirin bu şekilde 5-6 saat doğrudan güneş görmeyen serin ve temiz bir ortamda süzülmeye bırakın.
  • Preste kalan peyniri tülbentten çıkarttığınız iyice sertleşmiş olduğunu göreceksiniz. Bıçakla küçük parçalara ayırdığınız peyniri tercihen çelik bir tencerenin içine alın ve tencereye 2 litre su ile bir su bardağı tuz ekleyin.
  • Bu şekilde 15 dakika kadar kısık ateşte kaynattığınız peynirleri tel süzgece alın ve hafifçe bastırarak kalıp olacak biçimde şekil verin. Kalıp haline getirilen peynir parçalarının sertleşmesi için soğuk suda birkaç dakika beklemesi yeterli olacaktır.
  • Hazırlanan peynirler “soğuk” tuzlu suyun içinde salamuraya yatırılarak istendiği zaman afiyetle tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın