Sağlıklı yemek nasıl pişirilir?

Vücudun motor ve kas sisteminin, sistematik bir şekilde çalışması için, ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ ve kalsiyum gibi vitaminlerini sağlıklı-yemekeksiksiz almış olması gerekir. Yemek yemek, sadece açlığı bastırmak değil, bu vitaminleri aynı zamanda tedarik etmek için yenmelidir. Bu vitaminlerin alınımdaki herhangi bir eksiklik hem dolaylı olarak, hem de direkt olarak zaman içerisinde birçok hastalığı gündeme getirebilir.

Örneğin, vücudun ihtiyacı olan d vitamininin eksik alınması, doğrudan kemik hastalıklarına ve rahatsızlıklarına yol açarken, dolaylı olarak da zamanla kansızlık (anemi) ,hastalığına da yol açmaktadır. Bu nedenle,  vücudun ihtiyacı olan besinleri, hem dengeli olarak hem de sağlıklı yemek pişirme yöntemlerini kullanarak, yiyeceklerin vitaminlerini kaybetmeden tüketilmesi gerekmektedir.

Besinlerin sağlıklı bir şekilde pişirilmesi için, doğru yöntemler kullanılmalıdır. Kızartmak yerine haşlamak, ızgara yapmak ya da buğulama yapmak veya sebzeleri buharda pişirmek en sağlıklı yöntemdir. Bu sayede hem fazla kalori almanın önüne geçilir hem de kızartmanın sebep olduğu kanserojen etkiden uzak durulmuş olunur. Sebzelerin vitamini de eksilmiş olmaz.

Sunuş itibariye daha otantik ve şık olan, bakır veya alüminyum kaplar asla kullanılmalıdır. Bol tereyağlı hazırlanan tavuk pilav alüminyum kapta sunulurken inanılmaz iştah açıcı görünebilir ama kalayları dökülen ya da gelişi güzel kalaylanmış bakır kapların, yemeğe kurşun karıştırdığı ve sağlığı ciddi boyutlarda tehdit ettiği ispatlanmıştır. Ayrıca alüminyum olan bu kaplar, yemekteki asit ve alkali değerlerden çok çabuk etkileşime girmektedir. Bu kaplarda salata sunulduğunda, salatadaki yağ, sirke veya limon gibi asitli maddelerle etkileşime girerek, çözünmeye başlar ve içeriğindeki madeni yemeğe karıştırır. Biz bu zararları ancak zaman içerisinde hissetmeye başlarız.

Cam fırın kapları, sağlıklı yemek pişirmek için en ideal olanlardır. Gözeneksiz olarak üretilen cam kaplar, asit veya alkali gibi maddelerden etkilenmez. Bu yüzden saklama kabı olarak kullanılabilecek en sağlıklı muhafaza şeklidir. Çizilmediğinden dolayı da aralara besin giremeyecek, bakteri üretemeyecektir.

Düdüklü tencereleri sadece acil zamanlarda kullanmak gerekir. Hızlı pişirdiği için tasarrufludur fakat aynı zamanda besin değerlerini de düşürebilir.

Teflon tavalar yapışmaz teknolojiyle üretilmişlerdir. Ateşe dayanıklı ve yanmaz olarak imal edilir. Asla çelik veya metal yüzeyle karşılaşmaması gerekir. Dokusu çizilebileceğinden dolayı sağlığı tehlikeye düşürebilir. Yüzeyi çizildiğinde kimyasal maddeler yemeklere karışabilir.

Sağlıklı pişirme yöntemi olarak ister fırın, ister ızgara yapın mutlaka düşük ısıda ve az ateşte yemeğinizi pişirmelisiniz. Yüksek ateş, en sağlıklı besini bile kanserojen etkiye dönüştürebilerek, sağlığınızı tehdit edecektir.

Bir Cevap Yazın