Sağlıklı olmak için ne yapabiliriz?

İnsan hayatını daha güzel ve neşeli devam ettirebilmesi adına, akli ve bedeni sıhhatini sağlayabileceği bilgilere vakıf olmalıdır. Ufak bir takım tedbirler alarak, aklımızı ve bedenimizi hastalıklardan koruyabiliriz. Şimdi neler yapabileceğimizi öğrenelim.

  1. Sarımsak yiyin: Vücuda bunun gibi sağlıklı hiçbir gıda maddesi belki de alınmamıştır. Zira uzun vadeli bir koruma sağlar. Vücut direncini artırır. Yaşlanmayı geciktirir. Ayrıca vücut içerisinde hastalıklara sebep olabilecek riskli kimyasalları yüzde 50 kadar aşağılara çeker. Kolestrolü düşürür.
  2. Egzersiz olmasa olmazınız olsun: En azından bir yere giderken, okul, iş, tiyatro, bir kere de olsun otobüsle değil, yürüyerek pronet-saglik-kunyesigidin. Spor niyetine bunu yapın. Çok uzak bir yere gidiyorsanız, en azından ulaşım aracından erkenden inin ve belli bir mesafeyi yürüyün. Beyne en iyi gelen işlerden birisi yürümektir. Zihni açar. Bunu yapamıyorsanız, evinizde en az 15 dakika egzersiz yapın.
  3. Kepekli ürünleri tercih edin: Kanserden korunmak için kepekli gıdaları haftada bir kez, iki-üç kez tüketin. Böylece kansere karşı önlem almış olursunuz. Bakkalınızdan normal ekmek değil, ara sıra kepekli ekmek isteyin.
  4. Sebze ve meyve: Domates, üzüm, brokoli gibi ürünler çok faydalı. Beslenmenizde sebzelere ve meyvelere yer yoksa ve siz, sürekli kızartma, fastfood tarzı gıdalarla besleniyorsanız, akli dengeniz bozulabilir. Vücut sıhhatiniz dengesizleşebilir. Bunlar kalp ve damar hastalıklarının en büyük müsebbibidirler.
  5. Sürekli çalışın: İnsan ufak bir rahatsızlığa yakalandı mı genelde yatağa kendisini bağlıyor. Ama uzmanlar tam tersini öneriyor. Eğer ufak bir bel ağrısında yatacak olursanız, ağrılar giderek daha da artar. Yapmanız gereken hareketli işler yapmak. Harekette bereket vardır unutmayın.
  6. Balık: Balığın içerisinde bulunan b12 vücut için çok gerekli bir vitamin. Akli sağlık için balığın haftada bir tüketilmesi uzmanların görüşüdür.

Bir Cevap Yazın