Saç yağlanması nasıl önlenir?

Saç yağlanması gibi önemli bir sorununun çözümlenmesi için önce saç derisinin neden yağlandığının belirlenmesi gerekir. Buna sebep olan etken bulunduktan sonra, bunun çözüm yolu daha kolay olacaktır. Saç yağlanmasına dış faktörler neden oluyorsa bu etkenlerden uzak durulması yağlanma sorununuzu çözecektir. Eğer saçlarınız genetik ve hormonal etkenlerden yağlanıyorsa, bu sorun için saça iyi gelen bitkileri kullanmak faydalı olacaktır. Bunun için deniz tuzu, kekik suyu, limon, elma sirkesi, polen tozu, ıhlamur, biberiye ve nane gibi doğal malzemelerle hazırlanan kürler saç yağlanmasını önleyecektir. Bunun dışında saçlarınızla fazla oynamamanız, saçların kesimini kolay kullanacağınız şekilde kestirmeniz, tarama ve fırçalama süresini uzun tutmamanız önerilir. Bunlar saçlarınızın hızlı bir şekilde yağlanmasını önleyecektir. Çünkü saçlarınızı fırçalama sırasında saç derisindeki yağ bezleri aktif hale gelir, yağlanma daha çok ve daha hızlı şekilde gerçekleşir. Bunun dışında uzun süre güneşte kalınması, saçlarınızı sıkça boyamak, perma yaptırmak saçları korumasız bırakacağı için, daha özenli olunmalıdır. Saçları yıkama sırasında saç kremlerini kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Saç yağlanması önlenmediği zaman saç dökülmesi, mantar ve kepeklenme sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle etkili çözümler uygulayarak, buna engel olmalısınız.

yagli-saclar

Saç yağlanmasını önlemek için neler yapılır?

 • Beslenmeye özen göstermek, yağ oranı düşük ve sağlıklı yiyecekler tüketmeye önem vermek.
 • Saçların doğal bir tepki olarak, kurudukları zaman nemi sağlamak için saç derisi daha fazla yağ üretmeye başlayacağından, saç derisini ısıtan saç şekillendiricileri kullanılmamalı
 • Saç derisinin kurumasına neden olduğu için, duş alırken sıcak su yerine ılık su tercih edilmeli
 • Saç yağlanması olanlar şampuanlarını değiştirmeyi tercih edebilir. Saç yapısına uyumlu olacak şampuan kullanmaya özen göstermeleri, şampuan seçiminde saçı sertleştiren ya da çok yumuşak yapacak şampuan seçilmemeli
 • Saçları sık taranmamak gerekir.  Sık taranma ciltteki yağın daha hızlı ilerlemesini sağlar.
 • Saçlarla fazla oynanması yağlanmayı arttırır. Bu nedenle saçlarınızla sık sık oynamamalısınız.
 • Saç kremini saç diplerinize sürmemeye çalışın. Çünkü saç deriniz kremle etkileşime geçerse daha fazla yağ üretir.
 • Saçlarınıza bakım yapma alışkanlığı kazanın

Saç yağlanması için bitkisel çözüm önerileri

 • Bir litre suyun içine 10 gram ıhlamur çiçeği ve bir limonun kabuklarını rendeleyerek koyun. Bunu ocakta kaynamaya bırakın. Daha sonra bunu çay demliyor gibi on dakika demleyin. Karışımı süzgeçle süzerek içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin. Bu karışımı saç diplerinizi ıslatıp bir süre bekleyin. Ardından saçlarınızı durulayın. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınız takdirde saçınızda yağlanmanın azaldığını fark edersiniz.
 • Birer yemek kaşığı elma sirkesi ve polen tozunu bir kâsenin içinde karıştırın. İçine bir çay kaşığı deniz tuzu ve bir kahve fincanı maden suyu koyup karıştırın. Bu karışımı saç diplerinize masajla sürün. Yaklaşık olarak bir saat bekledikten sonra saçlarınız durulayın. Bu yapacağınız bakım kürü hem saç diplerinizi besler, hem de saç yağlanmasını engeller. Saçınızdaki kepeklenmeye de iyi gelir.
 • Bir kahve fincanı elma sirkesi, bir çay kaşı tuz ve bir tatlı kaşığı kekik suyunu karıştırın. Bunun içerisine bir su bardağı su karıştırın. Bununla saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Masajın ardından sıcak ve nemli bir havluyla saçınızı sarıp, yaklaşık olarak iki saat böyle bekletin. Bu bakım maskesi haftada bir defa uygulandığını etkili olur. Saçlarınız canlı ve parlak olacak, saç yağlanması sorunu yaşamazsınız.
 • Saçlarınızı her yıkadığınızda son durulama suyuna ilave edilecek bir çay bardağı elma sirkesiyle durulamalısınız. Bunu uygularsanız saç yağlanmasını büyük oranda önlersiniz.
 • Bu sorunu yaşadığınızda baharatlı yiyeceklerden uzak kalmalı, kremsiz şampuanları tercih etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın