Kemal Kılıçdaroğlu kimdir?

kılıçdaroğluTunceli’ye bağlı Nazimiye ilçesinde 1948 yılında doğan Kemal Kılıçdaroğlu, ilk ve orta öğrenimlerini Tunceli, Erciş, Elazığ, Genç gibi Anadolu’nun farklı yerlerinde yapmıştır. Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisinde yüksek öğrenimini tamamlayarak, 1971 yılında mezun olmuştur.

1971 yılında lisans öğrenimini tamamlayan Kılıçdaroğlu, aynı yıl hesap uzmanı yardımcılığı sınavına girerek, Maliye Bakanlığı’nda görev yapmaya başlamıştır. Hesap uzmanı olarak bir yıl Fransa’da kalmış ve bu görevini 1983 yılına kadar devam ettirmiştir. Aynı yılda Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atanan Kılıçdaroğlu, burada ilk önce daire başkanı olarak görev yapmış, ardından aynı kurumda genel müdür yardımcılığı görevine atanmıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında BAĞ-KUR’a atanarak, burada genel müdürlük görevinde bulunmuştur. 1992 yılına gelindiğinde, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğüne geçmiştir. Bundan sonra kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı görevinde bulunmuştur. Kemal Kılıçdaroğlu 1994 yılında Ekonomik Trend dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” unvanına layık görülmüştür. Kılıçdaroğlu Ocak 1999 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğünden emekli olmuştur.

Kemal Kılıçdaroğlu sekizinci beş yıllık kalkınma planı çalışmaları sırasında, Kayıt dışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonuna başkanlık etmiştir. Bu dönem bir süre Hacettepe Üniversitesinde ders veren Kılıçdaroğlu, ardından Türkiye İş Bankası yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

3 Kasım 2002 genel seçimlerinde 22. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak seçilerek mecliste görev yapmaya başlamıştır. CHP Merkez yönetim kurulunda görev yapmış olan Kılıçdaroğlu, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde İstanbul’dan 23 dönem milletvekili olarak seçilmiştir. Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlığa adaylığını koyuncaya kadar CHP grup başkanvekilliği görevine devam etmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi 33 olağan kurultayında Kılıçdaroğlu, 22 Mayıs 2010 tarihinde partinin genel başkanı seçilmiştir. Bu tarihten günümüze kadar Kemal Kılıçdaroğlu, CHP genel başkanlığı görevini devam ettirmektedir.

Bir Cevap Yazın