Saç ekiminde doğallık sağlanır mı?

saçMedikal estetik alanındaki uygulamalardan biri olan saç ekimiyle doğallık elde edilmesi, hastaların beklentileri içinde olup, bundan dolayı memnuniyet sağlanır. Kaliteli ve iyi bir saç ekiminin yapılması için, hasta ve saç ekim uzmanı arasındaki uyum ve iletişim mükemmel kurulmalıdır. Sadece saç ekiminde değil, öncesi ve saç ekiminden sonra bu hassasiyetin ve özenin korunması gerekir. Bunlara uyulduğu sürece başarılı bir sonuç almak mümkün olabilir ve sonuçta doğallık elde edilebilir.

Saç ekimi yapılan alanda az oranda saç bulunması bile, saç ekiminde büyük avantajdır. Bu alanda kullanılan teknolojik yöntemler sayesinde, daha başarılı ve doğal sonuçlar alınır. Saç ekiminde saçsız alana ekilecek saçların, sadece kişinin kendisinden alınması gerekir. Başka bir kişiden alınan saçlarla saç ekimi yapılamaz. Saç ekimi yaptıran kişilerin travma ve darbe gibi etkenlerden uzak kalması gerekir. Saç ekilen alana temas edilmemelidir. Saç ekiminin ardından ilk yıkama saç ekimi uzmanıyla beraber yapılmalıdır. Diğer yıkamalarda, verilen direktiflerle yıkama yapılmalıdır. Saç ekiminde kişinin isteğine bağlı sıklaştırma yapılır.  Başta ön tarafta ve tepede olan küçük açılmalarda bile saç ekimi yapılabilir. Bunun sonucunda elde edilecek başarıda, saçlı alandan alınan greftlerin yapısı oldukça önemlidir. Saç ekimiyle elde edilecek doğallık için, ilk olarak saç ekiminin hastanede ameliyat ortamında gerçekleştirilmesi, saç ekiminden önceki planlamanın başarılı bir şekilde yapılması, saç ekimi işleminin uzman ve deneyimli bir ekiple önemlidir.

Saç ekiminde doğallık nasıl sağlanır?

Saç ekimi uygulamasında doğallık, saç ekiminden sonra saç nakli yapılan kişinin başkaları tarafından saç ekiminin anlaşılamaması halinde elde edilebilir. Bu tüm estetik amaçlı ameliyatlarda geçerli bir kuraldır. Elde edilen sonuç doğal olmayan bir görünüm olursa, bu saç ekiminin önemi kalmaz. Doğallık için bazı konulara dikkat edilmesi gerekir.

Hastaların kafa yapısına ve yaşına uygun şekilde bir saç çizgisinin oluşturulması

Hastanın yaşı 45-50 ise, bu kişiye 20 yaşındaymış gibi bir görünüm sağlanması mümkün değildir. Bu yüzden saç ekimi yapılan kişinin yaşına uygun şekilde saç çizgisi oluşturulmalıdır. Ayrıca kişinin saç dökülmesinin hızı, genetik dökülme tipi ve kişiden alınabilir kalitede total greft sayısına uygun olacak şekilde düzgün bir planlama yapılmalı ve saç çizgisi buna göre belirlenmelidir. Genç yaştaki kişilerin bundan sonra saç dökülmesinin devam edeceği unutulmamalıdır. Saç dökülmesi kişilerde 40 yaşına kadar hızlı bir şekilde devam ederken, bu yaştan sonra daha yavaş bir seyir izler. Ancak saç dökülmesi daha devam etmektedir. Bunlar dikkate alınmalı ve uygun şekilde saç çizgisinin oluşturulmalıdır.

Doğru açı tayininin yapılması

Saç ekimi işleminde en önemli unsurlardan biri, kişinin yaradılışına uygun şekilde saçlarının çıkış açısına uyacak bir açıyla greftlerin yerleştirilmesi gerekir. Saçlar yaratılış özelliğiyle öne doğru uzar. Ön saç çizgisindeki saçların açıları 25-30 derece arasındayken, daha gerideki saçlar 45 dereceye, tepe bölgesindeki saçlar ise 60-70 derecedeki açıyla çıkabilir. Verteks bölgesi denen örümcek ağı adı verilen saç kişinin kendisine özgü bir açılanmayla olmalıdır. Favori bölgesindeki saçlar cilde yapışık olarak 10 derecelik açıyla çıkar. Başın ön tarafındaki saçlar genellikle tekli greftlerden oluşur, geriye doğru genellikle ikili ve üçlü greftlerden oluşur. Bunlara dikkat edilmezse, saç ekiminde doğallık elde etmek mümkün olmaz. Yani doğallığın elde edilmesi için, yaratılıştaki açı ve greftlerin var olan sayısal düzenine mutlaka uyulmalıdır.

Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların çapı ve derinliği

Ekimi yapılan greftlerin ikili, tekli ya da üçlü olması dikkate alınarak, açılan kanalların da çapları bunlara uygun bir şekilde olmalıdır. Eğer çok dar açılmış olan küçük bir kanalın içine nasıl dörtlü bir greft yerleştirilemezse, geniş bir şekilde açılan bir kanalın içine de tekli bir greft yerleştirilemez. Bu şekilde greftler uygunsuz şekilde ekildiğinde, daha sonra yerlerinden oynama olabilir. Bu konuda yapılan uygulamada genellikle tekli greftlerin yerleştirilmesi için 0,6 mm, ikili greftlerde 0,8 mm, üçlü ya da dörtlü greftlerde ise 1,00 mm çapındaki kanalların açılması mükemmel sonuçlar verecektir. Böyle uygun şekilde açılan mikro kanalların derinliği ile greftlerin boyu birbirine orantılı ve uyum sağlayacak biçimde olmalıdır. Saç derisinde alt tabakada olan damar yapısına zarar vermeyecek şekilde saç köklerinin damarla birleşmesini sağlamak, saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur. Bu yüzden saç ekim merkezleri bu kanalları açmak için, derinliği ve çapları değiştirilebilir özellikte olan saç ekim kalemlerini tercih etmeli ve doğallık sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın