Otoplasti nedir?

kepçe kulakOtoplasti denen kulak estetiği çoğunlukla kepçe kulakların düzeltilmesi, kulaktaki eksik kıvrımları şekillendirilmesi ya da büyük kulakları küçültmek için yapılır. Yüzdeki görünümü tamamlayıcı bir unsur olan kulaklarda olabilecek şekil bozuklukları doğum anıyla başlar. Bunlar kulağın gelişimini tamamladığı 5-6 yaşından sonra estetik operasyonla düzeltilebilir. Çocuklar açısından ruhsal sorunlara sebep olabilen kulaktaki sorunlar, bu nedenle okul çağından önce düzeltilmelidir. Bu operasyonlar hastalarda sadece dış görünümü düzelten estetik bir operasyon olarak düşünülmemelidir. Ameliyat hastaların psikolojik durumlarını da düzeltir.

Kulak deformiteleri ne zaman başlamaktadır?

Anne karnındaki bebeğin gelişiminde başlayan kulak deformiteleri, doğum anıyla izlenebilir. Kepçe kulak denilen şekil bozukluğu ile doğmuş olan bebeklerde buna ilk 72 saat içinde müdahale edilirse, düzelme elde edilebilir. Çünkü anneden bebeğe doğumla geçen östrojen hormonu buna olanak sağlar. Bu süreçte kulak kıkırdakları yumuşak özellikte olduğundan, özel teller ve bantlar ile kulaktaki kepçe kulak şekli düzeltilebilir. Bu yapılmazsa kulak gelişiminin tamamlandığı 5-6 yaşına kadar beklenmesi gerekir.

Kulak estetiğiyle düzeltilebilecek şekil bozuklukları nelerdir?

  • Kepçe kulak şekli
  • Lop ear yani kulak üst bölümünün aşağı ve öne kıvrımlı olması
  • Cup ear yani kulakların çok küçük olması durumu
  • Shell ear yani kulak dış kenarında kurvatur, doğal kıvrım ve çizgilerin kaybolmuş olduğu kulak şekli
  • Bu sorunların dışında kulak memeleri için uygulamalar ve kulağın bir kazayla ya da doğuştan kaybedilmesi halinde yeni kulak yapımı kulak estetiği alanına girer.

Kulak estetiği ameliyatı kararı nasıl alınmaktadır?

Çocuklar ve yetişkinlerde olan kulak deformasyonları durumunda ameliyat kararı almakta zorlanan hastaların, önce deneyimli bir estetik cerraha danışması gerekir. Bu ameliyatın yapılmasının gerekliliği konusunda sizleri gereğince aydınlatacak estetik cerrah sizin karar vermenize yardımcı olacaktır. Muayene sırasında kulakların yapısı incelenerek, bu sorunların nasıl düzeltileceği hakkında karar verilir ve ameliyat planlaması yapılır. Bu deformiteler tek kulakta ise, kulaklardaki simetrinin sağlanması için iki kulağa birden müdahale edilebilir. Kulak estetiği ameliyatının yapılma kararı alınırsa, hastalara ameliyattan önce ve ameliyattan sonra nelere dikkat etmesi hakkında gereken bilgiler verilir.  Ameliyat sırasında kullanılacak olan anestezi türü, yapılacak cerrahi işlemler hakkında gereken bilgiler doktor tarafından hastaya aktarılır.

Kulak estetiği nasıl yapılmaktadır?

Kulaktaki kepçe kulak, büyüklük ya da kulak kıvrımlarında olan tüm sorunlar 5-6 yaşlarından sonra yapılacak estetik ameliyatla düzeltilebilir. Bu ameliyat her iki kulağa ayrı ayrı yapılmaktadır. Kulakların başla olan açısının 30-35 dereceye gelmesi sağlanmaktadır. Kulakların arka tarafından açılan küçük bir kesi içinden kıkırdak dokuya ulaşılmaktadır. Kıkırdaklar törpülenir ve istenilen büyüklüğe getirilebilir. Bunlar yapıldıktan sonra, açılmış olan kesi kendiliğinden eriyen özel dikişlerle kapatılır ve kulak başa özel dikişler yapılarak sabitlenir. Kulakların üstüne baskılı sargı yapılır ve operasyon bitirilir. Hastaların başka sağlık sorunu olmazsa, aynı gün bile hastaneden taburcu edilirler. Ameliyatın ertesi günü yapılan pansuman sonrası kulakların durumu incelenir. 3-5 gün süreyle kulaklarda hafif şişlik ve kızarıklık meydana gelebilir. Bu etkiler geçince kulaklarda herhangi bir sorun oluşmaz. Bu ameliyat sırasında kulak arkasından kesi yapıldığı için, görünürde herhangi bir iz oluşmaz. Ayrıca operasyonun tüm etkileri kısa sürede iyileşeceğinden, hastalar normal yaşamlarına daha kısa sürede dönerler. Hastaların kulaklarında olan bandajların açılmasıyla, tenisçi bandı denilen bantlar takılır. Ameliyat küçük yaştaki çocuklar için genel anestezi altında, yetişkinler için lokal anestezi ile uygulanır. Kulaklardaki kalıcı bir düzelmeyi sağlayan bu ameliyatlardan sonra, kulaklarda tekrar şekil bozukluğu oluşmaz.

Kulak estetiği ameliyatı en erken hangi dönemde yapılabilir?

Kulaklarda meydana gelmiş olan özellikle kepçe kulak deformitesi gibi sorunlar toplumun % 5lik kısmını etkileyen şekil bozukluğudur. Bu sorun doğuştan meydana geldiğinden, bunun genetik kökenli olduğu düşünülmektedir. Kulak kıkırdaklarının tamamına yakın gelişiminin tamamlandığı 5-6 yaşından itibaren, hastalara kulak estetiği ameliyatı uygulanabilir. Uzmanlar bu önemli ameliyatların ertelenmemesi gerektiğini özellikle belirtirler. Bu sürece kadar uzmanlar, çocukların kulaklarının bu şekildeki görünümünden dolayı sosyal çevresinden soyutlandığı, başkalarıyla iletişim kurmakta zorlandığını tespit etmişlerdir. Okul çağı başladığı zaman bu sorunların daha fazla artacağı dikkate alındığından, çocuklara okul çağından önce kulak estetiği ameliyatı yapılmalıdır. Bu ameliyatlar normalde her yaştaki kişiye uygulanabilir. Bunun ihmal edilmesi halinde okul çağında çocuklar kulakları konusunda arkadaşlarının alay konusu haline gelebilir ve ruhsal sorunlar yaşamaları mümkün olabilir.

Bir Cevap Yazın