Saç beyazlamasının nedenleri nelerdir?

İlerleyen yaş ile birlikte saçların beyazlaması son derece normaldir. Yaşlandıkça vücut fonksiyonlarınızda olduğu gibi saçın yapısında da bozulmalar olur. Saçların 30 yaşından sonra beyazlaması normal olarak kabul edilir. Ancak daha önceki aşamalarda saçın bir bölümünde ya da tamamında oluşan beyazlama, vücutta saçın yapısını bozan bir sorun olduğuna işarettir.

Saçlarınızın renk içinde bulunan renk pigmentlerinin kaybı sonucunda oluşan beyazlama, temel olarak genetik kaynaklıdır. Bir başka deyiş ile ebeveynlerinizin saçları erken beyazlamışsa, sizin saçlarınızda buna bağlı olarak erken beyazlayabilir. Ancak saç beyazlamasına neden olan stres de oldukça önemli bir etkendir.

Günlük yaşamda karşılaştığınız sorunlar neticesinde strese girdikçe, vücudunuzun hormon seviyesi yükselir. Vucüdunuz fazla üretilen bu hormonu diğer bölgelerden kısarak, durumu dengelemeye çalışır. İşte bu aşamada saçların yapısı da olumsuz yönde etkilenir. Yoğun stres içerisinde olduğunuz bir dönemde aniden saçlarınızın beyazladığını fark edebilirsiniz. Saçlarınızın beyazladığını algılayabilmeniz için saçınızın uzaması gerekir. Doğal olarak saçlarınız beyazladıktan 1-2 ay sonra siz bu durumun farkına varırsınız. Saçın protein yapısında azalma olacağından renk pigmentleri kaybolarak, saçınızın beyaz olarak çıkmasına neden olur.

Çoğu kadın saçlarının rengi ile oynamaktan büyük keyif alır. Ancak saçların rengini açmak için ne kadar çok boyatırsanız, o kadar çabuk beyazlamasına neden olursunuz. Çünkü saç boyamak için kullanılan ürünler, saçınızın doğal olarak ortadan kaldırmaya çalıştığı beyazlatıcı kimyasal maddeleri içerir. Bir başka deyişle saçlarınızı boyatarak; saçınızın beyazlamayı önlemek için yok etmeye çalıştığı kimyasalları, saçınıza yoğun bir biçimde uygulamış olursunuz. Birçok kadın kuaförünün “kaliteli ürünler beyazlamaya neden olmaz” şeklindeki söylemleri, bilimsel olarak tamamen yanlıştır. Zira kullanılan ürünlerin en kalitesinde bile renk açmak için gerekli olan kimyasal maddeler vardır. Zaten bu maddeler olmasa saçların rengini açmak mümkün olmaz. Bu nedenle genç yaşlardan itibaren saç boyamayı bir alışkanlık haline getirmemek, ileride saçlarınızın beyazlamasını önlemek için alabileceğiniz en iyi önlem olacaktır.

Bir Cevap Yazın