Sabrın dinimizdeki önemi nedir?

İnsanlar sıkıntılı bir dönem yaşadığı zaman, nefsinin isyanına engel olabilmek için dua ederek, Allah’tan hayırlı olanı istemelidir. Sabır insanlar için, en güzel huy ve alışkanlıktır. Nefse ağır gelene, dayanılması zor duruma katlanmak ancak sabır ile gerçekleşir. Allah’ın kulları için emrettiklerini yerine getirebilmek, meşru olmayan arzuların ve isteklerin mukavemeti için, insana büyük keder ve elem yaşatacak olan durumlara karşı koyabilmek için sabretmek ve buna alışabilmek gerekir. Bunun için Allah’a ya içinizden geldiği gibi dua edebilir ya da bunun için tavsiye edilmiş olan duaları okuyabilirsiniz. Ancak dualar okunurken, bazı noktalara dikkat etmek yapılan duanın kabulü için önemlidir. Bunlar okunurken samimi ve günahsız olarak okunmalıdır. Abdest almak ve helal lokma alınarak okunacak dualar, daha makbul olur. Mübarek zamanlarda gecelerde ve günlerde sabah namazından sonra edilecek dualar, daha etkili olacaktır. Sabretmenin sonu daima selamettir. Sabır başlangıcında acı olsa da, sonu tatlı bitecektir.

Sabrın dinimizdeki önemi nedir?

sabır

Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v.) “Sabır başarı anahtarıdır.” “Sabır cennet hazineleri arasındadır.” “Sana sıkıntı veren şeye sabretmende, çok hayır bulunacaktır.” “Sabır bir ışıktır.” buyurarak, sabrın faziletine dikkat çekmiştir. Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v.) aynı zamanda, ” Sabır acı bir olayın yaptığı sarsıntıya karşı, ilk olarak gösterilen tahammüldür.” buyurup, kötü olaylarla karşılaşıldığı zaman, sabrın ne kadar önemli olduğunu bizlere anlatmıştır. Tabi bunun yanı sıra meşru olmayan şeylere sabretmenin caiz olmadığını söylemek gerekir. İnsanların üstesinden gelebileceği kötülüklere dayanması sabır olarak değil, bunun acizlik olduğunu bilmemiz gerekir. Kulun iradesini aşmış olan sıkıntılarla karşılaştığı zaman, bu durumdan şikayetçi olmadan, heyecana düşmeden, sabretmeyi bilmek Müslüman bir insanın meziyetleri arasında bulunmalıdır. Kuran’ı Kerim’de Yüce Rabbimiz kullarına sabr-ı cemili yani güzel sabrı emretmiştir. (Yusuf 12/18) Bunun gibi Kuran’da yetmişten fazla ayette sabrın önemi üzerinde açıklamalar yapılmıştır. Sabır, beklenmeyen şeyler karşısında, içine düşülen zor durumlara tahammül etmek ve paniğe kapılmamak demektir. Yüce Rabbimiz sabredenlere bunun mükâfatının hesapsız bir şekilde verileceği müjdesini vermiştir.

Sabır duaları nedir?

Hz Muhammed (s.a.v.) sıkıntısı olanların bunu atlatabilmeleri için, sabırlı olmaları hakkında buyurdukları dua şöyledir; “Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allahümme raddini bi-kadaike ve barik li fima kuddire li, hatta la uhibbe ta’cile ma ahhartehu ve te’hira ma acceltehu.” Meali, “Allah’ım! Sana malımı, dinimi ve nefsimi emanet ederim. Allah’ım! Hükmüne beni razı kıl, kaderimde bulunan neyse bana mübarek et, tehir ettiğinin tez olanını, acele ettiğinin tehirini senden istemeyeyim. Nefsimi isyan etmekten mahrum kıl, teslimine yardımcı ol.”

Sabırlı olmak için, “Rabbena efriğ Aleyna sabran ve sebbit ekdamena vensurna alel kavmil kafiriin.” Meali, “Ey Rabbimiz! Üzerimize sabrı yağdır, ayaklarımızın yere sağlam olarak basmasını sağla ve bize kâfirlerin yaptıklarına karşı yardımcı ol.” duası okunabilir.

Bir Cevap Yazın