Rüzgar enerjisi nedir?

Dünyamızın atmosferinde doğal yollarla oluşan rüzgarın sahip olduğu kinetik enerjinin, bir takım mekanik cihazlar ve düzenekler kullanılarak elektrik ya da mekanik enerjiye dönüştürülmesine rüzgar enerjisi denir. İnsanlar aslında yüzlerce yıldır rüzgar enerjisinden yel değirmenleri yaparak yararlanmakta ve doğal yollarla doğada oluşan kinetik enerjiyi kendi işlerini halletmek için mekanik enerjiye dönüştürmektedir. Bunun haricinde milattan binlerce yıl öncesinde dahi var olduğu saptanan yelkenli gemiler de, yine rüzgar enerjisinden faydalanıldığını göstermektedir.

Bilinen insanlık tarihinin farklı dönemlerinde yaşayan farklı toplumlar rüzgar enerjisinden, gerek su pompalama gerekse de tahıl öğütme ve ağaç kesme gibi konularda yararlanmıştır. İçinde bulunduğumuz dönemde rüzgar enerjisi, daha çok çağımızın en önemli gereksinimlerinden biri haline gelen elektrik üretimi için kullanılmaktadır. Fosil yakıtların dünyamızın hem atmosferini hem de doğal su kaynaklarını kirletmesinin de ötesinde her geçen gün azalan “kıt bir kaynak” olması, insanların rüzgar enerjisinden elektrik üretme konusu ile daha da çok ilgilenmesine neden olmaktadır.

Rüzgar enerjisi tamamen çevre ile dost ve sınırsız bir enerji kaynağı olduğundan, geleceğin enerji kaynağı olarak görülmektedir. Rüzgar enerjisinden elektrik üretimi esnasında çevreye herhangi bir zararlı gaz salınımı yapılmadığından, bu enerji türü “temiz enerji” olarak adlandırılır. Elektrik üretimi için rüzgar enerjisinden faydalanmanın yarattığı tek kirlilik, “gürültü kirliliğidir”. Ancak bilim adamları tasarımlarını her geçen gün daha da geliştirerek, rüzgar pervanelerinin çıkarttığı sesi daha da azaltmayı başarmıştır.

Rüzgar enerjisi, dünyadaki havanın sürekli ısınıp soğuması nedeniyle yer değiştirerek rüzgarları oluşturmasından dolayı rüzgar pervanesi düzeneğinin maliyeti dışında her insanın “tamamen ücretsiz” olarak faydalanabileceği sınırsız bir enerji kaynağıdır. Bilimsel hesaplamalar; rüzgar enerjisinden faydalanılarak üretilecek toplam elektrik enerjisinin,  şuan itibarıyla dünyanın dört bir yanında üretilen elektrik enerjisi ile kıyaslanamayacak kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Bilim adamlarının tüm yıl genelinde rüzgar aldığı için “rüzgar tarlası” olarak adlandırdığı alanlara yapılacak rüzgar pervaneleri, çok kolay ve tamamen ücretsiz olarak bir şehrin elektrik ihtiyacının karşılanmasını sağlayabilir. İstatistiksel verilen Avrupa’da 2000-2006 yılları arasında rüzgar enerjisinden yararlanarak elektrik üretiminin dört kat arttığını göstermektedir.

 

Bir Cevap Yazın