Rüya analizi nedir, nasıl yapılmalıdır?

ruya_gormekEskiden insanlar rüyalara bakarak, yaşanan zamanı ve geleceği anlamaya çalışırlardı. Çünkü rüyaların  mesaj kutusu olduklarına inanılırdı. İçi uyarılarla dolu, sihirli bir kutuymuş gibi yaklaşılırdı rüyalara. Rüyaları çözümlemeye çalışırken, aslında hayatlarına büyük anlamlar katan bu eski insanların yerini günümüzde kimler aldı?

Geleceği bilmek isteyen insanlar, fallara rağbet ettikleri kadar gördükleri rüyalara rağbet etmiyorlar. Rüyalarının peşinden koşturacaklarına falcıların peşinden koşturuyorlar. Çünkü rüyaları anlamak zor; rüyaların bir ilmi, rüyaların herkesçe anlaşılır olmayan sembolik bir dili var. Üstelik aynı semboller farklı kişilerin rüyalarında ayrı anlamlar taşıyorlar.

Konu rüya analiziyse, sembollerin açık anlamları kadar, kişilerin onlara yükledikleri özel anlamlar da devreye girer. Bu nedenle, rüyalar kişiye özeldir. Yorumlanmamış bir rüya, açılmamış bir mektuba benzer” sözü tam da bu durumu ifade eder. Yani herkese aynı mektup yazılmaz!

Rüyadaki her detayı yorumlamaya çalışmak ve sembollerin birebir anlamlarından geçip daha derinlere inmek gerekir. Böylece rüyalar anlamsız olmaktan çıkıp mânâlı hale gelir.

Rüya tabiri sözlüklerine bakarak rüyalarınızı çözümlemeye çalışmak yerine, gördüğünüz sembollerin sizin için ne ifade ettiklerini bulmaya çalışmalısınız. Unutmayın; doğru tabirler kendiniz ve hayatınız hakkında pek çok bilgi edinmenizi sağlar. Bu rüyaları siz yarattığınıza göre onları anlamak da sizin işiniz olmalı. Hem yaşadıklarınızı, duygularınızı, düşüncelerinizi sizden başka kim bütün detaylarıyla, çıplak gerçekliğiyle bilebilir? Hiç kimse. Herkes sizi çok neşeli ve mutlu görürken siz içten içe bir şeylere üzülüyorsanız, rüyalarınız sizinle hakikatiniz üzerinden konuşacaktır. Başkalarının ne gördüğü ile hiç ilgilenmeyip, size olup biteni ve belki de olacakları anlamanızı sağlayacak sembollerle yaklaşacaktır.

Semboller, kelimelerle anlatılamayacak durumları ifade ederler. Sembolleri çözmeye çalışmayı, bilinçaltının derinliklerine doğru ilerlemek şeklinde ele alabiliriz. Sembollere anlam yüklemeye çalışırken beyninizin her iki yarıküresi de çalışacağından, rüyalarınızın peşine düşmeniz artı bir değer olarak yaratıcılığınızı da artırır.

Rüyaları anlamak, gerçek hayatta karşılaşılan pek çok sorunu aşmak demektir. Onlarla ilgilenin.

Bir Cevap Yazın