Makyaj nedir?

makeupMakyaj, kozmetik dünyasının tüm imkanlarından yararlanarak , var olan fiziki görüntüyü daha çekici ve cazip hale getirmek veya bazı
kusurları kapatmak ya da sahne sanatları gibi alanlarda abartılı bir görüntüye bürünmek amacı ile yapılan bir kozmetik işlemdir.

Makyajı bu şekilde tanımlamak mümkünken, bir hususu da mutlaka eklemek lazım gelir ki; makyaj boyanmak kesinlikle değildir. Genel bir algı, makyajın, boya malzemelerinin aşırı kullanılması ile doğal görüntünün tamamen kamufle edilmesi olduğu yönündedir. Halbuki bu ünlü makyöz ve makyörlerin kesinlikle reddettiği bir durumdur. Tam aksine, makyajın varlığı hiç belli olmayacak şekilde icra edileni makbuldür. Makyaj, var olan doğal görüntüyü kamufle etmek için değil,  doğal görüntüyü öne çıkarmak, beğenilen noktaları vurgularla öne çıkarırken, beğenilmeyen noktaları gölgelerle gizlemek, genel görüntüyü bu şekilde daha albenili bir noktaya taşımak için yapılmalıdır.

Tabi bu düşünce, pandomim gibi sahne sanatlarında yapılan makyaj için geçerli değildir. Burada da tam tersine makyajın amacı kamuflajdır, abartılı bir görüntü ile sanatın vurucu, şovsal yanının öne çıkarılmasıdır. Şov amaçlı gerçekleştirilen tüm işlemlerde abartı normaldir, bu makyaj olsa bile.

Makyajın belki de icracısı açısından en zor olanı ise sinema sektöründe kullanılan, farklı görsellikte kişilikler yaratılması amacıyla uygulanan makyajdır. Burada kullanılan malzemelerden, uygulanan tekniğe kadar adeta bir sanat icra edilmektedir. Makyaj tamamlandığında aktris ya da aktörün tanınması imkansız hale gelir.

Son dönemde makyaj ile ilgili önemli gelişmelerden biri de “kalıcı makyaj” adı verilen uygulamadır. Her ne kadar “makyaj” ismi ile anılsa da aslında bu işlem, makyajdan farklıdır, zira adının en doğru hali de “mikro pigment uygulaması”dır.  Doğal renkler, özel bir iğne yardımı ile deri altına enjekte edilerek, görüntünün kalıcı bir şekilde değiştirilmesi söz konusudur. Bu tarz uygulamalarda önemli olan husus kullanılan malzemelerin kalitesi ile ilgili bir endişenin olmaması ve makyajın uygulandığı kişinin kullanılan malzemelere duyarlılığının olmadığından emin olunmasıdır.

Bir Cevap Yazın