Rus salatası nasıl yapılır?

rus1Rus salatası hem leziz hem de pratik bir tariftir. Özellikle öğrenci kesimi tarafından hazırlanmasının kolaylığı sebebiyle de fazlasıyla sevilir. Rus salatası her türlü yemeğin yanına son derece yakışan bir tariftir. Öyle ki dilerseniz et yemeklerinizin yanına hazırlayabileceğiniz gibi dilerseniz de cips, patates kızartması gibi tatlı kaçamakların yanına hazırlayabilirsiniz. Eminiz ki sizler bu alternatifleri kendi içinizde fazlasıyla çoğaltacaksınız. Rus salatası esasında Fransız asıllı bir aşçı olan Olivier tarafından icat edilmiş olup daha sonrasında o kadar sevilmiştir ki tarifi tüm dünyaya yayılmıştır. Hatta pek çok ülkede aynı zamanda Olivier salatası olarak da bilinmektedir. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan dünyaca ünlü bu salatayı evinizde kolaylıkla hazırlayabilmeniz için gerekli olan malzemelere ve yapım aşamalarına geçelim.

Malzemeler

 • 2 adet orta büyüklükte patates
 • 2 adet orta büyüklükte havuç
 • 1 su bardağı  bezelye
 • 2 yemek kaşığı mayonez
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • salatalık turşusu

Hazırlanışı

Salatamızın yapım aşamasına geçmeden evvel söylemek istediğimiz birkaç husus bulunuyor: Orjinal tarifte yoğurt bulunmamaktadır. Ancak biz salatamızı hem daha sağlıklı hale getirmek hem de mayonezin ağır tadını biraz olsun hafifletmek adına yoğurtla beraber incelterek mayonez kullanmayı tercih ediyoruz. Dilerseniz siz sadece mayonez yahut sadece yoğurt kullanarak da salatanızı hazırlayabilirsiniz. Ana malzemeleri arasında yer almamakla beraber arzunuza göre salatanıza dereotu, mısır, hardal, jambon, zeytin ya da maydanoz da ilave edebilir; Rus salatasına kendi yorumunuzu katabilirsiniz. Tamamen sizin damak zevkinize kalmış. Bu dip notu sizlerle paylaştıktan sonra biz klasik tarif üzerinden yapım aşamalarına devam edeceğiz.

 1. Öncelikli olarak patatesinizi, havucunuzu ve bezelyenizi buharda pişiriniz. Haşlamak yerine buharda pişirmeyi tercih ve tavsiye etmemizin sebebi; sebzelerin vitaminlerini kaybetmemesini istediğimiz içindir. Arzu edenleriniz bu aşamada vakit kaybetmemek için marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz konserve garnitür de kullanabilirsiniz.
 2. Sebzeler dinlendirilirken, bir kap içerisinde yoğurt ve mayonez bütünleşinceye kadar karıştırınız.
 3. Minik küpler halinde doğrayacağınız salata turşunuzu da kabın içerisine ilave ediniz.
 4. Patates ve havuçlarınızı da minik minik küpler halinde doğrayınız. Doğrama işlemi bittikten sonra kabın içerisine ekleyiniz.
 5. Son aşamada bezelyelerinizi de kaba ilave ederek, biraz daha karıştırınız ve ardından servis tabağına alınız.

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

Bir Cevap Yazın