Mor lahana salatası nasıl yapılır?

Salata denilince akan sular durur. Hele ki içerisinde birbirinden çeşitli malzemeler varsa tadından yenmez. Hem öğle atıştırmalığı olarak hem de günün her öğününde yemeklerinizin yanında tamamlayıcı olarak tüketebilirsiniz. Klasik salata anlayışının dışına çıkılan ve yoğurtla yapılan salatalar da oldukça sık tüketilmektedir. Bizler bu yazımızda sizlere daha öncesinde ana malzeme olarak havucu kullanmış olduğumuz salata tarifimize benzer bir tarif olan mor lahana salatası tarifi vereceğiz. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan salatamız için gerekli olan malzemelere ve yapım aşamalarına geçelim.

Malzemeler

 • yarım mor lahana
 • 4 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 adet limon
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çaykaşığı tuz
 • 2 diş sarımsak
 • 1 kase yoğurt
 • dereotu

Hazırlanışı

 1. Öncelikli olarak yarım lahananınızın yapraklarını ayırınız ve bu yaprakları tek tek sudan geçiriniz. Biliyorsunuz ki salata yapımının en önemli aşaması salata malzemelerini güzelce yıkamaktır. Ardından yıkamış olduğunuz lahana yapraklarını zamandan kazanmak açısından üst üste koyarak, bir tahtanın üzerinde uzun ve ince şeritler halinde kıyınız.
 2. Rahatça çalışabileceğiniz derin bir kaba lahanalarınızı alınız. Üzerine sırasıyla dört yemek kaşığı elma sirkenizi, iki yemek kaşığı zeytinyağınızı, bir adet limonunuzu ve bir çay kaşığı tuzunuzu ekleyiniz. Ardından lahanalarınız yumuşayıncaya kadar güzelce ovunuz. Bu aşamada lahananın malzemeler ile harmanlanması ve yumuşaması oldukça önemlidir. Aksi halde lahanalar kıtır kıtır ağzınıza gelecektir. Bu da hoş bir tat vermeyecektir.
 3. Sarımsaklarınızı rendeleyiniz.
 4. Ayrı bir kapta yarım kase yoğurdunuzu akışkan bir kıvama ve pürüzsüz bir görüntüye kavuşana kadar çırpınız. Ardından üzerine sarımsaklarınızı ilave ediniz ve tekrar karıştırınız.
 5. Lahanalarınızın üzerine sarımsaklı yoğurdunuzu da ilave ediniz ve tüm malzemeler harmanlanıncaya kadar karıştırınız.
 6. Ardından yoğurtlu lahana salatanızı servis tabağına alınız.
 7. Arzu ederseniz üzerini süslemek amacı ile zeytinyağı gezdirip dereotu serpebilirsiniz.

lahana

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

 

Bir Cevap Yazın