Rubik küp nasıl çözülür?

rubikRubik küpü, ilk bakışta sadece dâhilerin çözebildiği izlenimini veren çok renkli bir oyun küpüdür. Bu küpün üreticilerinin belirttiğine göre, rubik küp ilk kez Macar tasarımcı Erno Rubik tarafından bulunmuştur. İlk prototip üretim 1974 yılında olmuştur ve prototip tahtadan imal edilmiştir. 1977 yılında ilk Sihirli Küp Budapeşte’de bir oyuncakçı tarafından satılmıştır. 1982 yılında ise dünya çapında 100 milyondan fazla rubik küp satılmıştır. Günümüzde bu küpler hala oldukça popülerdir. Eğer bu küpü çözmekte sizde zorlanıyorsanız, her yüzünün merkez karesini baz alıp işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bunun için yapılacaklar

Uygun renkte olan kareleri her yüzde olan merkez karenin çevresine toplayın. Yani orta karenin beyaz olduğu yüzüne beyaz kareleri getirin. Çünkü orta kareler hareket etmez, bu yüzden orta kare ne renk olursa, o taraftaki yüzün o renk olacağı söylenebilir. Orta kareler bu küpü çözmek için ipucu olarak kullanılmalıdır.

Orta karelerle aynı renkteki kareleri köşelere koyun. Küpü bir anlamda dıştan içe doğru çözeceksiniz. Üst sırasına gerekli olan köşe karelerini koyabilmek için gereken adımları atın. Her köşe karedeki renk, ortadaki sabit kare ile aynı renkte olmalıdır.

Bir yüzü tamamen çözmek yerine her yüzdeki bir kenarı çözün. Gerektiği takdirde küpü çevirin ve başka tarafa döndürün. Renkli karelerin birleşmiş olduğu yerleri ayırın. Yani renk düzenini bozun.

Renklerin dışındaki kenarları oluşturduktan sonra, küpün üzerindeki ‘T’ şeklinde renk dizilişini bulun. Bu size orta katmanı çözmenize yardım edecek. İki tane yerine üç kareyle ‘T’ oluşturacak biçimde alt katmanını çevirin. Küpün sağ ve sol tarafındaki katmanlarını aşağı ve ardından sağa doğru çevirin. Doğru renklerin küpün ortasında toplanması için yeniden aşağıya çevirin.

Küpü ters çevirerek yarım kalan diğer sıranın köşelerini kontrol edin. Bu bölümü, yan yana iki farklı renkte olan kareyi kendi kenarlarına getirinceye kadar çevirin. Son katı için, doğru renkte olan köşe kareyi sağ alt tarafa getirin. En yakınınızda olan kenarı sola çevirerek, sol kısmı öne doğru çevirin. Buradaki amaç bütün köşelerin doğru renkte olmasıdır. Arka sırayı da sola doğru çevirmeniz gerekebilir.

Şimdi kalan parçalara bakın. Geriye dört parça kalmış olmalıdır. Küpü çözebilmek için orta bölümleri çevirmeniz gerekir. Rengine bağlı olarak, kareleri doğru yerine getirebilmek için orta bölümlerini çevirin.

Renkleri rastgele çevirmek yerine, renkli karelerin nereye ait olduğunu bulmalısınız. Adımlarınızı planlı yapmazsanız, küpü çözmeyi iyice zorlaştırırsınız. Daha kolay hareket etmesini sağlamak için küpün içine vazelin sürebilirsiniz. Rubik küpü çözebilmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Biz bunlardan birini anlatmaya çalıştık.

Bir Cevap Yazın