Rimel (maskara) nasıl kullanılır?

rimel1Hanımlar makyaj çantalarının olmazsa olmaz malzemelerinden biri rimeldir. Rimel, makyajda özellikle bakışları etkileyip ifadeye güç kazandırır ve gözlerin ön plana çıkmasını sağlar. Haliyle makyaj yapımı esnasında üstlendiği bu rol sebebiyle de önemli bir makyaj malzemesidir. Piyasada birden fazla markaya ait, birbirinden çeşitli rimeller bulunmaktadır. Dolgun gösteren, kirpikleri ayıran, kirpiklere hacim veren gibi… İhtiyacınıza yönelik olarak bunlar arasından dilediğiniz markayı seçebilirsiniz. Dilerseniz tek bir rimel kullanabileceğiniz gibi dilerseniz de birden fazla rimeli bir arada kullanabilirsiniz. Bunun yanında renk açısından da birbirinden çeşitli rimeller de bulunur. Eğer ki renkli rimel kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir uygulama yöntemi vardır. Renkli rimel kullanmak için evvela kirpiklerinizin üzerinden siyah bir rimel ile geçmelisiniz. Ardından renkli rimeli kirpik uçlarınıza sürmelisiniz. Kirpik diplerinde renkli rimel belli olmayacağı için yalnızca uçlarında kullanmanız en doğru uygulama olacaktır.

Pekala rimel sürerken dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir? Yazımızın devamında bununla ilgili bilgi vereceğiz. Rimel sürerken öncelikli olarak kirpiklerin üst kısmını boyamalısınız. Ardından kirpiklerinizin alt kısmına geçerek, dipten uca doğru ilerleyecek şekilde rimeli sürmelisiniz. Bu en çok uygulanan ve en doğru olan rimel sürme tekniğidir. Eğer gözleriniz birbirine yakınsa yahut gözlerinizde çekik bir görünüm elde etmek istiyorsanız dışta yoğun olmak üzere ve iç kısma fazla sürmemek şartıyla rimeli kullanabilirsiniz. Ancak göz kapağınız düşükse rimeli kirpiklerinizin orta kısmında yoğun olarak uygulamalısınız. Son olarak ise eğer ki küçük ve yuvarlak gözlere sahipseniz rimeli alt kirpiklerinize sürmeniz gözlerinizi daha hacimli göstermenize yardımcı olacaktır.

rimel2

Rimel seçerken özellikle kullanacağınız günün koşullarına da dikkat etmelisiniz. Örneğin; o gün hava yağmurlu ise waterproof yani suya dayanıklı rimellerden tercih etmelisiniz. Eğer ki gün içerisinde gözlük kullanıyorsanız, kirpiklerinizi uzatan rimeller yerine hacim veren rimelleri tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Bunun yanında lens kullanan kişiler de öncelikli olarak lenslerini takmalı, ardından rimel sürmelidir. Son olarak rimel sürerken eğer ki sağ gözünüzden başlıyorsanız, ikinci katı geçmeden evvel biraz kuruması için sol gözünüze sürerek devam edin. Rimeliniz bir müddet kurudaktan sonra ikinci katı geçerseniz çok daha iyi bir sonuç alırsınız.

Bir Cevap Yazın