Reishi mantarı ölümsüzlüğün anahtarı mı?

reishiAdını Japoncada ölümsüzlük anlamına gelen reishi’den alan bu mantar türü, şifalı özelliklerinden dolayı oldukça talep görmektedir. Reishi mantarı için yapılan araştırmalar sonucunda, çok sayıda hastalığa karşı iyi geldiği tespit edilmiştir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, genetik ve bulaşıcı olarak oluşan hastalıklarda ve yaşlılık nedeniyle oluşan çok sayıda hastalığa karşı koruyucu etkisi vardır. Kan dolaşımını düzenleyen, kalp krizini önleyen, damarların tıkanmasını ve felç riskini azaltan etkisi vardır. Kansere karşı koruyan etkisi, kanda oksijeni arttırmakta, kan akışının düzenlenmesinde, stresi azaltmakta etkilidir. Hastalıkların olumsuz etkisine girmeden, uzun ve sağlıklı bir yaşamın devamını sağlamak ve genç kalabilmek için bu mantar türünün tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Reishi mantarının kanser türlerindeki etkileri

Kanser hücreleri vücutta anormal büyüme hızıyla büyürler. Sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere niçin dönüştüğü tam olarak tespit edilmese de, bağışıklık sisteminde meydana gelen değişimlerin sonucunda olduğu kabul edilmektedir. Bazı kişilerin genetik olarak kansere daha yatkın olduğu bilinir. Yaşın ilerlemesiyle, bağışıklık sistemlerinin zayıflaması halinde kansere yakalanma riskleri artmaktadır. Reishi mantarı bağışıklık sistemini güçlendirip, kanseri önleyen ve mücadele eden bir özelliğe sahiptir. Mantarın içeriğindeki bazı polisakkaritlerin güçlü anti tümör etkisi gösterdiği bilimsel araştırmalarla belirlenmiştir. Bilim adamlarının tespitlerine göre, reishi mantarı vücutta kanserli hücrelerinin sayısını azaltıp, bağışıklık sisteminin kanserli hücrelerle mücadele etmesine yardımcı olur. Yapılan tespitlerde, tümörlerin mantarın etkisiyle % 50 oranında gerilediği belirlenmiştir. İçeriğinde olan bir madde de tümörlerde büyümeyi yavaşlatır. Vücudun doğal olarak ürettiği anti kanser maddelerin üretimini teşvik edici bir etkisi de bulunur. Reishi mantarı kanser tedavilerinde meydana gelen yan etkileri azaltan bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden kemoterapi ve radyoterapi öncesi bu mantarın tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yine araştırmalar yan etkileri % 90-95 oranında azalttığını belirlemiştir. Bağışıklık sistemini güçlendirip, kanserli hastalarda meydana gelecek komplikasyonları önlemekte etkili olur. Bu faydaların dikkate alındığından, reishi mantarı Uzakdoğu tıbbındaki araştırmalarla Japonya tarafından kanserin tek doğal ilacı olarak belirlenmiştir.

Reishi mantarının boşaltım sistemindeki etkileri

Böbrekler: Vücutta bulunan sodyum ve potasyum gibi kimyasalların dengesini sağlayan böbrekler, kanı süzmekte ve kanın sabit asidite de kalmasına yardımcı olmaktadır. Yani kandaki PH dengesini düzenlemektedir. Reishi mantarının bu etkiler de düzenleyici faydası vardır.

Prostat hastalığı: Erkeklerdeki yaşın ilerlemesiyle birlikte prostatta büyüme meydana gelir. Bu yüzden idrara sıkça çıkma, idrar akışında azalma gibi sorunlar meydana gelir. Bu aynı zamanda prostat kanseri riskini arttırır. Hastalarına PSA seviyesinde artma olur. Mantarın tüketilmesi durumunda PSA değerlerinde belirgin bir düşüş meydana gelir. Ancak bu etkinin sağlanması için, en az bir ay kullanılması gerekir.

Reishi mantarının bağışıklık sistemindeki etkileri

Bağışıklık sistemi vücuda giren bakteri, virüs ve mikroplarla mücadele edip, bunları vücuda zarar vermeden yok etme görevini üstlenmektedir. Hastalıklara karşı akyuvarlar vücuttaki defans mekanizması olarak görev yapar. Ancak bunlar kötü hastalıklarla yapılan mücadelede yetersiz kalmaktadır. Bu durumda kandaki lenfositler devreye girmektedir. Bunlarında mücadelede etkisiz kalması durumunda, makrofaj T hücreleri devreye girmektedir. Bunların vücutta aktif olabilmesi halinde, kanser hücreleri dahil bütün yabancı organizmaların yok olmasını sağlamaktadır. Bu hücrelerin vücutta aktif hale getirilmesi çok güçtür. Düzenli şekilde reiki mantarının tüketilmesi bu hücrelerin aktif hale gelmesini ve sayılarının artmasını sağlar.

Reishi mantarının fiziksel görünüme etkileri

Düzenli şekilde bu mantarın tüketilmesi halinde, vücutta toksinler ve fazlalık yağların temizlenmesi sağlanır. Kan akışı artarsa, ciltte anti aging etkisi göstermektedir. Akne, sivilce, güneş yanığı ve diğer cilt sorunlarında iyileşme sağlanır. Ciltte ince kırışıkları giderip, yaşlanmayı geciktiren etki yapar. Stres seviyesini azaltır ve uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olur. Güneşe karşı yüksek koruma faktörü ila korunma sağlamaktadır. Güneş kremlerinin içeriğinde genellikle reishi mantarı kullanılır.

Bir Cevap Yazın