Reflü ağrısına ne iyi gelir?

mide kanamasıToplumda oldukça fazla sayıda kişinin ortak sorunu haline gelen reflü, bazı zamanlarda olan ataklarla uykudan, konuşmaya kadar, hatta oturmaya bile her alanda kişilerin etkilenmesine neden olan, önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Reflü ağrısı sırasında önce midenin sakinleşmesini sağlayacak uygun bitki çaylarının tüketilmesi ve karbonat kullanılması gibi doğal çözümlere başvurmak mümkündür. Fakat bunun yanında reflü ağrısını tetikleyen gıdalardan uzak durmak, stresli ortamlara girmemek yani yaşam tarzıyla ilgili bazı değişimlere uymak daha doğru olur. Yemeklerde aşırıya kaçmamak, tüketilmesi sakıncalı olan besinlerin yenmemesi, az ve sık yemek yeme gibi kurallara uymak gerekir. Mide içeriğinin yemek borusuna ilerlemesine engel olacak besinlerin tüketilmesi reflü ağrısını hiç başlamadan engelleyebilir. Yağlı yiyeceklerden kaçınmak, mide içeriğinin daha hızlı boşalmasına neden olarak basınca engel olur. Bu sebepler reflü ağrısı da meydana gelmez.

Mide asidinin fazlalaşmasına ve reflü şikayetlerinin ortaya çıkmasına sebep olan en önemli etkenlerin içinde, sigara kullanılması, bazı ilaçların içilmesi, aşırı yağlı yiyeceklerle beslenme, alkollü içeceklerin alınması, asitli yiyeceklerin tüketimi, fazla kilo ve stres gelir. Reflü ağrısının giderilmesi için doğal yöntemlerin yanı sıra bazı ilaçlarda kullanmanız mümkün. Ancak ilaçları mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanmanızı tavsiye ederiz. İlaçların aşırı dozda alınması, bilinçsizce kullanılması size daha fazla zarar verebilir.

Reflü ağrısına iyi gelecek doğal yöntemler

Sakız çiğnemek: Normal olarak sakız çiğnenmesi reflü hastalarının fazla hava yutmasına sebep olarak, reflü ağrılarının artmasına neden olabilir. Ancak yemeklerin ardından yarım saat kadar şekersiz sakız çiğnemeniz, mide asidinin azalmasına yardımcı olabilir. Buna dikkat ettiğiniz takdirde, sakızdan fayda sağlayabilirsiniz.

Meyan kökü: Bu şifalı bitkinin mide asidini dengeleme ve reflüden dolayı oluşan ağrıların hafiflemesini sağlayacak etkisi vardır. Fakat meyan kökü bu işlemde aşırı miktarda tüketilmemelidir.

Ekmek içi tüketilmesi: Reflü ağrısının olduğu zamanlarda bir parça ekmek içi tüketmek mide asidini azaltır ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Elbette bu yöntem size geçici bir çözüm sunar. Ancak rahatlamanızı sağlar.

Karbonat: Ağrılarınız olduğu zaman 1 bardak suyun içerisine yarım çay kaşığı karbonat koyup eritin. Bunu içip mide asitlerinin nötralize edilmesine yardımcı olabilirsiniz. Kronik reflü hastalarında ise, karbonat tuzlu olduğu için iltihabı arttıran  etki yapacağından içilmesi tavsiye edilmez.

Aloe vera: Bu bitkinin vücutta iltihabı azaltan etkisinin olması yüzünde, yemek borusunun rahatlatılması için kullanılabilir. Bu şifalı bitkinin suyunu içebilirsiniz. Ancak ishal yapıcı etkisinin olduğunu da dikkate alın.

Diyafram nefesi almak: Günde 3 kez sakin bir yere uzanıp 100 er kez diyafram nefesi aldığınız takdirde, reflüden bile çok kısa süre içinde kurtulmanız mümkün olur. Bu yaptığınızla midenizde olan şişkinlik gider, kendinizi rahatlamış hisseder, hatta kullandığınız proton pompa inhibitörlerinden bile kurtulursunuz. İlk olarak düzgün nefes almayı sağlamanız ve tüm dokulara oksijen gitmesine yardımcı olmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın