Propolis nedir?

propolis-saglikli-yasam

Propolis tabiattaki en güçlü antibiyotik, koruyucu ve temizleyici olarak bilinmektedir. Arılar tarafından yapılan bu mucizevi ürün kovanda bal yapma vazifesi olan işçi arıların meşe, okaliptüs, kavak, akasya, kayın, kozalaklı ağaçlar gibi birçok değişik ağaç türlerinden topladıkları bir maddedir. Bu maddeyi kendilerini kışın soğuktan ve hastalıktan korunmak amacı ile yaparlar. Bu topladıkları maddeyi kovanın etrafını kaplamak için kullanırlar. Bu özel madde reçinemsi bir tarzdadır. Arılar propolisi çeşitli yerlerde kullanılırlar. İlk olarak kovanın iç duvarını sıvayarak düzgün bir hale getirmek, peteklerin ağzını kapatmak ve kovanda ölen arıların mumyalanmasında kullanılmaktadır. Propolis, kovanı hem soğuğa karşı koruması hemde bakterileri yok etme özelliği sayesinde kovanda herhangi bir sağlık sorunu yaşanmadan arılar hayatlarına devam etmektedirler.

Propolis arıların bulunduğu yerin iklim koşullarına,  balı topladığı bitkinin ve ağacın cinsine göre rengi değişiklik göstermektedir. Sarıdan siyaha doğru renkleri oluşmaktadır.

İçerik olarak yüzde elli oranında reçine ve balsam, yüzde yirmi oranında bitki veya ağaç kaynaklı mumlar,  yüzde on onbeş oranında eterik ve esansiyel yağlar, son olarak da yüzde iki ile beş oranı arasında polen, organik ve inorganik bileşikler bulunduğu tespit edilmiştir.

Asırlardır kullanılan propolis, antibakteriyel özelliği sayesinde çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Piyasada toz halinde ve kapsül şeklinde satılmaktadır.  Böyle güçlü bir antibiyotik, kuruyucu ve temizleyici özelliği olan bu maddeyi 2 yaşından büyük herkesin alması gereken bir ilaçtır. Sadece hastalandığımız zaman kullanacağımız bir ilaç olarak görmemiz gerekir. Çünkü propolis insanları daha dinç, daha enerjik, daha genç ve daha güçlü yapmaktadır. Hatta toplumda birçok başarılı şahsiyetin hayatındaki en önemli bir sırrı bu mucizevi olan propolis maddesidir. Bu önemli şahsiyetler içinde birçok devlet başkanı, ünlü kişiler, bilim adamları ve birçok insan bulunmaktadır. Uzakdoğu ülkelerinde bulunan insanların ömürlerinin uzun olması genel anlamda propolise bağlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın