Print screen nasıl yapılır?

Print screen herhangi bir anda ekrandaki görüntüyü alıp işinize yarar bir resim formatında kaydetmektir. Screen shot da denilen bu işlemi yapmak için bir çok program bulabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak hiç bir programa ihtiyaç duymadan ekran görüntüsü yani print screen yapabilirsiniz.

  • Ekran görüntüsü almak istediğiniz bir anda klavyenizdeki “print screen” tuşuna basın. Bu tuş klavyenizin sağ üst tarafında genellikle “scroll lock” tuşunun solunda bulunur. Tuşun üzerinde “PrtSc” gibi print screen’in kısaltması da yazabilir. Bu tuşa basdığınızda ekran görüntüsü bit eşlem (bmp) formatında hafızaya (clipboard) alınacaktır.
  • Artık bu hafızadaki resmi istediğiniz bir çok programda kullanabilirsiniz. Microsof Word veya Excel’e yapıştırabilir yada herhangi bir resim düzenleme programında düzenleyerek kaydedebilirsiniz. Biz her bilgisayarda bulunduğu için Paint programına yapıştıralım. Bunun için “Başlat” tuşuna basarak “Tüm Programlar > Donatılar” içerisinde bulunan Paint programını çalıştırın.
  • Menüden “Yapıştır” butonuna tıklayın yada “Ctrl + V” tuş kombinsayonunu kullanarak (daha da olmadı Shift + Insert tuşları ile) resmi yapıştırın.
  • Menüden “Kaydet” butonuna tıklayın veya “Ctrl + S” tuşlarına basın. Çıkan ekranda dosyaya bir isim verin ve kaydedeceğiniz klasörü seçin. Burada dosya türünü de belirlemelisiniz. Jpg, bmp, png, gif gibi türlerden birini seçin ve “Kaydet” butonuna basın. Dosyanız kaydedildi. İsterseniz kaydetmeden önce Paint programı ile resmi düzenleyebilir istemediğiniz kısımları kesip atabilirsiniz.

İlave: İstek üzerine fotoğraf eklenmiştir.

İlave 2: Dizüstü bilgisayarlarda bir tuşun iki ayrı fonksiyonu olabiliyor. Bazen de bu “PrtSc” tuşu başka bir tuşun altında yazabiliyor. Örneğin bir tuş “End” görevi görürken aynı tuş üzerinde aynı zamanda “PrtSc” yazıyor. Böyle klavyelerde ayrıca “Fn” tuşu bulunur ve “PrtSc” işlevini çalıştırabilmek için “Fn” tuşu ile birlikte basmanız gerekebilir.

Bir Cevap Yazın