Prematüre doğum neden olur?

normal doğumHamilelik sonunda anne baba olmaya hazırlanan her kişi, doğacak bebeğin zamanında doğmasını, sağlıklı ve sıhhatli olmasını ister. Fakat her zaman bu dilek istendiği gibi gerçekleşmez. Bebeğin doğum anında ve sonradan oluşabilecek birçok komplikasyon bulunmaktadır. Bunların arasında en önemlilerinden kabul edilen ise, bebeğin erken doğması yani prematüre doğmasıdır.

Prematüre doğum nedir?

Prematüre, bebeğin 37. ya da daha önceki haftalarda dünyaya gelmesi olarak tanımlanır. Normal olarak kabul edilen doğumlar genellikle 38,39 ya da 40. haftalarda gerçekleşir. Bu sürelerden önce dünyaya gelmiş olan bebeğin anne karnında gelişmesi için yeterli zamana sahip olmaması nedeniyle prematüre bebekler doğumun ardından yeni doğan yoğun bakım ünitesine alınmaktadır. Burada gereken tedaviyi gören bebeklerin gelişimleri stabil hale gelinceye kadar bu bakıma devam edilir. Buradan taburcu edilen prematüre bebekler, daha sonradan da tıbbı yardım almaları söz konusu olabilir.

Prematüre doğum neden olur?

Prematüre doğuma neden olan birçok sebep bulunmaktadır. Bunların arasında en fazla karşılaşılan neden çoğul gebeliktir. Bundan sonra annenin şeker hastalığı, kalp ve böbrek hastalığı, yüksek tansiyon gibi bazı kronik hastalıklara sahip olmasının da prematüre doğuma sebep olması mümkündür. Fakat doğumdan sonra bu etkenler net olarak tespit edilemez ve bu hastalıklardan ya da durumlardan herhangi birine sahip olmayan bir kadının da prematüre doğum yapması riski bulunmaktadır.

Prematüre doğumda neden ne olursa olsun, bebeğin doğumunun ardından bunun sebebini, yapılan ya da yapılmayan şeyleri düşünmemek gerekmektedir. Burada amaç bebeğin sağlığına kavuşmasını sağlamak olmalıdır.

Prematüre doğumlar sınıflandırılır

Bütün dünyada prematüre doğum oranı % 10 kadarken, ülkemizdeki bu oran yaklaşık % 12 kadardır. Fakat 37. haftadan önce doğmuş olan her bebek aynı derecede risk taşımamakta olup, prematüre doğumun türlerine göre sınıflandırılır.

Hamileliğin 34-36. haftaları arasında doğmuş olan bebekler geç erken doğum, hamileliğin 32-34. haftaları arasında doğmuş bebekler orta erken doğum, hamileliğin 32. haftasından önce doğmuş olan bebekler çok erken doğum, hamileliğin 25. haftasında ya da daha önceki zamanlarda doğmuş olan bebekler ise aşırı erken doğum sınıfında değerlendirilmektedir.

Bunun yanında 2,5 kilonun altında dünyaya gelmiş olan bebekler düşük kilolu, 1,5 kilo altında dünyaya gelmiş olan bebekler çok düşük kilolu, 1 kilonun altında olarak dünyaya gelmiş olan bebekler ise aşırı düşük kilolu olarak değerlendirilir.

Prematüre bebekler özel bir bakım ister

Prematüre doğan yeni doğanın da diğer bebeklere göre daha özel bir bakıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Doğumdan sonra doktorların özenli bakımının ardından taburcu edilen bebekler, evde de özenli bir şekilde bakılmalıdır. Görünüşüyle, beslenme ve uyku düzeniyle, büyüme ve gelişmesiyle diğer bebeklere göre daha farklı olacağından öncelikle prematüre bebeklerin iyi bir doktorunun olması ve doktoruyla sürekli olarak iletişim halinde olunması gerekir.

Bir Cevap Yazın