Prefabrik ev nasıl yapılır?

Beton yapılara bir alternatif olmanın da ötesinde sunduğu birçok avantaj sebebiyle dünya genelinde sayısı giderek daha da artan bir kesim tarafından tercih edilen prefabrik evler, çoğu insanın zannettiğinin aksine aslında birçok yapıdan daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Deprem konusunda çoğu betonarme yapının sunmadığı güvenliği sunan esnek ve hafif yapısına ilaveten prefabrik evlerin izolasyon konusunda da çok büyük bir avantaj sunması, kıyaslandığında prefabrik ev kefesinin oldukça ağır basmasına neden olmaktadır. Prefabrik evler “modüler olarak” kurulan son derece pratik bir sisteme sahip olduğundan, ev inşası projenin kapsamında da bağlı olarak birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Yapım hızı konusunda hiçbir malzemenin eline su dökemeyeceği prefabrik evler, 1999 yılında yaşanan Gölcük Depremi sonrasında giderek daha da çok insan tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

Yapının temelinin yapılandırılmasının ardından gider gibi temel gereksinimlerin de tamamlanmasının ardından prefabrik ev yapım için hazırdır. Sipariş verilen firmanın stoklarına ve yapım hızına bağlı olarak bu süreç prefabrik yapı doğrudan temel üzerine oturtulabilmektedir. Modüler olarak birleştirildiği için arzu edildiğinde yeni odaların ve hatta 2. bir katın dahi eklenmesi söz konusu prefabrik evlerin yapımı, yeterli alan ve bütçe olduktan sonra aslında hiçbir zaman bitmeyebilir. Başlangıç olarak birkaç odalı bir prefabrik ev satın alan aileler ilerleyen yıllarda bütçeleri el verdiği zaman evlerine yeni oda eklemeleri yapabilirler. Prefabrik yapıların depreme karşı yüksek mukavemete sahip olmasını sağlayan esnek ve hafif malzemeleri montaj işlemleri esnasında da büyük bir avantaja dönüşmektedir.

Betonarme binalar gibi tonlar ağırlığa sahip olmayan prefabrik yapıların elemanları kolay bir biçimde taşınabilir ve montaj arazisinde hızca bir araya getirilebilir. Zemin kaymasına da dayanıklı olan prefabrik yapıların yapımı önce proje bilgisayarda hazırlandığından, montaj ekibi doğrudan evin yapımına başlayabilir. Şüphesiz bu aşamada prefabrik yapının ne kadar süre zarfında yapılacağı doğrudan ilgili firmanın uzmanlığına ve montaj için görevlendirdiği kişilerin deneyimine bağlıdır. Isı yalıtımı kadar ses yalıtımı konusunda da beklenenin de ötesinde bir performans vaat eden prefabrik evlerin yapımı birkaç gün gibi betonarme yapılarla kıyaslanmayacak kadar kısa bir sürede tamamlanabilir. Tüm malzemenin önceden üretilmiş olması ve modüler sistemle bu parçaların pratik bir şekilde bir araya getirilmesi, prefabrik yapılarının montajının çok kısa bir süre zarfında tamamlanmasını sağlar.

Prefabrik evlerin yapım süresinin seçilen projeye bağlı olduğu da göz önüne alınmalıdır. Küçük bir ev ile 2 katlı bir villanın yapımı arasında zaman farkı olması doğaldır. Tamamen çevre dostu olan prefabrik evlerin betonarme yapılardan kat ve kat daha uzun ömürlü olma özelliği bulunduğu gibi, yapım aşamasında gürültü sebebiyle çevreye de rahatsızlık vermezler.

Bir Cevap Yazın