Doğum çatlakları neden oluşur?

Doğum çatlakları cildimizin orta tabakası olan ‘dermis’te oluşan hasarlar dolayısı ile meydana gelmektedir. Kollejan ve elastin liflerdeki hasarlar, aşırı kilo alımı, doğum çatlarının oluşmasında etken rol oynamaktadır.

Doğum çatlakları mekanik travmaya, mekanik gerginliğe maruz kalınan bölgelerde daha sık görülmektedir. Mekanik gerginlik, özellik ile kilo aldığımızda genişleyen bölgeler oluşmaktadır. Bu bölgeler ağırlıklı olarak; karın, kalça, uyluk bölgesi, göğüsler ve kollardır. Bu bölgelerde biriken yağ alımı kollejen ve elastin liflere hasar vererek çatlak oluşumuna nede olmaktadır. Gebelik esnasındaki hormonal değişimlerde elastin liflere zarar vererek, çatlak oluşumunu tetiklemektedir. Doğum çatlakları hamileliğin dördüncü ayından sonra oluşmaya başlayabilmektedir. Çatlak oluşumunun habercisi bölgede kaşıntı hissi ve pembe çizgilerdir. İlerleyen süreçte bu pembe çizgiler yerini gümüş görünümlü derin çizgilere bırakmaktadır.

Doğum çatlaklarından korunmanın yolları ise;  uygun dermo-kozmetik ürün kullanımı ile kollejen ve elastin lifleri güçlendirmek ve aşırı kilo almamaya özen göstermektir. Oluşan çatlaklara yönelik ise derinin kademe kademe soyulmasını amaçlayan dermo-kozmetik ürünler bulunmaktadır. Tam etkili bir çözüm olmasa dahi ‘daha az belirgin’ bir hale dönüşmesinde yardımcı olmak üzere tasarlanmışlardır.

Bir Cevap Yazın