Pop-up nedir?

pop-upYaşadığımız çağ internet çağıdır. Ve hemen hemen her evde bir internete bağlanabilen bir bilgisayar bulunmaktadır. İnternetin tüm faydalarından yararlanmak için girdiğimiz siteler bazen canımızı sıkabiliyor.

İnternet sitelerini kuran insanlar, sitelerinden para kazanmak için aldıkları reklamların bir anda farklı pencereler açılmasına pop-up denir. Bu reklamlar bazen insanın siteye girip dolaşmasına engel olacak kadar çok olabiliyor. Ve kullanıcı ister istemez siteden soğuyup sayfayı kapatıyor. Fazla para kazanmak adına alınan bu reklamlar, kullanıcıların sinirlerini bozabiliyor ve o siteye bir daha girmiyor. Zaten sitenin içerisinde yeteri kadar reklam varken, bir de farklı açılan pencereleri kullanıcılar görmek istemiyor.

Çocuklar interneti kullanıyorken açılan yeni  pencerede, uygun olmayan sitelerin tanıtımları insanın canını sıkıyor.

O kadar çoğaldı ki bu pop-up reklamlar, kullanıcılar bunları görmemek adına farklı çözümler üretmeye başladılar. Bunlar bir tanesi de pop-up engelleyen programlardır. Bazı anti virüs programları da, bu gizleme işlerini yapabilmektedirler. Bu pop-upların bazıları, kişinin bilgisayarına virüs gönderebilen türleri de vardır.

Pop-up kelime anlamı olarak açılan pencere demektir. Genellikle film ve yükleme yapacağımız sitelerde çok fazla karşımıza çıkar. Açılan sayfalardan kurtulmanın aslında çok kolay bir yolu var. Bir çok tarayıcı kendi içerisinde bu pop-up’ları engelleme özelliği bulunmaktadır. Her tarayıcıda farklı bir yolla açılan pencerelerden kurtulmak mümkündür. Nasıl yapılacağını arama motorlarına “pop-up engelleme” yazarak öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın