Plasebo nedir?

İnsanoğlunun istediği takdirde, kendi kendini yalnızca düşünce yolu ile iyileştirebileceği tüm dünyaya gösteren Plasebo, en basit tanımla etkisiz ya da boş ilaçtır. Plasebo Etkisi olarak tıp literatürüne geçen bu sahte ilaçlar, aslında kimyasal içerik olarak herhangi bir etkide bulunmazlar. Farmakolojik açıdan vücutta meydana gelen hastalığın iyileşmesine yönelik hiçbir etkisi olmayan Plasebo ilaçlar, kişinin iyileşmesini daha ziyade “telkin” yöntemiyle gerçekleştirir. Oral, burun ya da enjekte edilerek verilebilen bu sahte ilaçlar, kişinin işe yarayacağını düşünmesi ve daha da önemlisi bu inanmasıyla kendi kendini iyileştirmesine neden olur.

Fiziksel manada incelendiğinde herhangi bir iyileştirici etkisi olmayan bu ilaçlar, hastalara modern tıbbın en mucizesi olarak lanse edilebilir ve böylece hasta ilacı alınca kesinlikle iyileşeceğine tamamen inanır. Bu inanış ile “tıbbın hala açıklayamadığı” bir şekilde yalnızca inanç ya da düşünce gücü ile hasta kendi kendini iyileştirir. Hastaya verilen hap bir aspirin olsa dahi hastaya bu ilacın kanser hastalığını 3 ayda tedavi ettiği söylenirse, hasta şartsız koşulsuz ilacın kendisini tedavi edeceğine inanır. Bu Plasebo Etkisi kişinin istediği zaman kendini iyileştirebileceği göstermekle birlikte, üzerinde yapılan tüm bilimsel araştırmalara rağmen birçok bilim adamı tarafından hala bu durumun nasıl gerçekleştiğini açıklayamamıştır.

Daha çok modern tıbbın tüm imkanları kullanılmasına rağmen sahip olduğu hastalık nedeniyle ölümcül statüde incelenen hastalarda uygulanan Plasebo Tedavisi, hastanın işe yarayacağına inandığı bu ilaçlarla kendi kendine Plasebo Etkisi oluşturmasını sağlar. Günümüzde birçok kanser tedavisi gören hastaya yüksek moral ve hastalığın yenileceğine dair inancın önemi anlatılmakta ve neredeyse tüm hekimler kanser tedavisinde yüksek moralin ve inancın iyileşmeyi olumlu yönde etkilediğini söylemektedir. Plasebo Etkisi hastanın aldığı ilacın işe yarayacağına inanmasına ve böylece de yüksek bir moral motivasyonla iyileşmesine neden olur.

Plasebo Etkisi ile tedavi yalnızca ölümcül seviyedeki kanser türlerine sahip olan hastalarda değil, “hastalık hastası” olarak adlandırılan psikolojik sorunlara sahip olanlarda da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Herhangi bir sorunu olmadığı halde sürekli başı, kolu, bacağı ağrıyan ya da tansiyonunun sürekli yüksek olduğunu düşünen hastalık hastalarına verilen boş ilaçlar, çoğu zaman Plasebo Etkisi yaratarak kişinin biranda iyileşmesine neden olmaktadır. Altını çizmek gerekir ki, Plasebo Etkisi ile tedavi yalnızca konusunda uzman bir hekiminin karar verebileceği bir uygulamadır.

Bir Cevap Yazın