Barfiks nasıl çekilir?

Barfiks, sabit duran demir bir çubuktan oluşan jimnastik aletinin adıdır. Barfiks çekmek ise bu demir çubuğa asılarak vücudumuzu yukarı çekme işlemidir. Günümüzde insanın ağırlığını taşıyabilecek güçteki herhangi bir çubuk, dal vb. nesneye tutunarak vücudu çekmeye barfiks çekme de denilmektedir.

Barfiks çekme işlemi günümüzde çok yaygın olmamak ile birlikte oldukça zordur. Sırt, kol ve karın kaslarından güç alarak yapılan harekettir. Dolayısı ile ilk olarak vücutta yine bu bölgeler gelişir.

Barfiks çekmenin, barfiksi nasıl tuttuğumuza göre (eller dışa doğru, eller içe doğru, eller çapraz), barfiks çekerken vücudumuzun aldığı şekle göre (dizler kırık ve çapraz, bacaklar yerde oturuyormuşçasına ileri uzatılmış, dizler karına çekilmiş), barfiks çektiğimiz vücut bölgemize göre (çene, ense, omuz, göğüs, karın) çeşitleri mevcuttur. Barfiks çekmede deneyimli olanlar tek el ile bile yapabilirler.

Barfiks çekmeye başlarken vücudu çok fazla zorlamamak gerekiyor. İlk zamanlarda çok fazla vücuda yüklenilmesi belinizin incinmesine, henüz güçlenmemiş kasların zedelenmesine neden olabilir.

Başlangıç olarak kolları incitmemek ve vücudun ağırlığına alışmak açısından sadece barfiksi tutarak vücut ağırlığının asılı kalmasını sağlamak akıllıca olacaktır.

Kollarınızın vücut ağırlığınızı rahatlıkla taşıyacak kuvvete geldiğinde, barfiks sırası ile önce daha yakın mesafedeki çeneye, sonraki seviyede biraz daha yukarı çekerek omuzlara ve daha ileri seviyede göğse çekerek yapılabilir. Yine belirtmekte fayda var ki her bir aşama, vücut o hareketi rahatlıkla yapabilir konuma geldikten sonra atlanmalıdır.

Kasların dinlenmesi gereken zamanlarında olması gerekmektedir. Bu nedenle barfiksi her gün çekmek, yine henüz ilk aşamalarda olanlar için sakıncalı olabilir. Bunun yerine diğer spor ya da vücut geliştirecek hareketler ile harmanlayarak, bu egzersizleri bir haftalık bir programa yayarak yapmak vücudunuzun şekillenmesinde ve de sağlıklı bir vücut oluşumunda daha etkili olacaktır. Bu bir haftalık programlardan örnek vermek gerekirse, bir gün kol kaslarınızı çalıştıracak egzersiz yaptı iseniz, diğer bir gün karın kaslarınızı çalıştıracak bir egzersiz yaparak kaslarınızın birer gün ara sayesinde dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın