Penisilin alerjisi nasıl olur?

penisilin alerjisiPenisilin alerjisi insanlarda penisilin ve bunun gibi benzer içeriğe sahip olan antibiyotiklere karşı vücutta bağışıklık sisteminin verdiği aşırı tepkidir. Burada meydana gelen alerjik reaksiyonlar, deride döküntü şeklinde olabileceği gibi, bazı durumlarda anafilaksi gibi ciddi olan tepkilerde olabilir. Penisilin grubunda olan ilaçlar boğaz ağrısı gibi bakteriler nedeniyle oluşan enfeksiyonlarda reçete edilir. Bazı hastalarda ciddi alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarken, bazı hastalarda herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Penisilin alerjisinden korunmayı sağlamak için penisilin grubu antibiyotiklerin kullanılmaması gerekir.

Penisilin alerjisinin belirtileri nelerdir?

İnsanların pek çoğunda penisilin alerjisi belirtileri tarzında semptomlar görülse de, bunların tamamı gerçek penisilin alerjisi olmaz. Bunlar penisilinle alakalı olan deri reaksiyonlarıdır. Fakat ortaya çıkan her reaksiyon alerji kabul edilmez. Bu belirtilerin arasında;

  • Deride kaşıntı
  • Kurdeşen, egzama
  • Hırıltılı solunum, solunumda zorlanma
  • Cilt döküntüsü
  • Dudaklarda, dil ve yüzde şişkinlik olması (anjioödem)

Anafilaktik reaksiyonlar: Bu sorun penisiline karşı ortaya çıkan çok ciddi, yaşamı tehdit edici alerjik reaksiyon yani anafilaktik şoktur. Hassas yapıda olan kişilerin penisiline maruz kalması sonucunda gelişim gösterir. İlk başta yavaş seyirli olan belirtiler, hızlı bir şekilde ilerler. Bunun belirtileri içinde;

  • Hırıltılı solunum ve nefes almakta zorluk
  • Tansiyon düşmesi
  • Boğaz ve dilin şişmesi
  • Baş dönmesi ve bilinç kaybı
  • Nabzın hızlı atması ya da düşmesi

Bu belirtilerin arasında birinin bile ortaya çıkması halinde hemen gecikilmeden acilen doktora gidilmeli, hatta 112 çağırılmalıdır. Bunun dışında olan hafif reaksiyonlar için yine doktora gidilmesi gerekir. Alerjik reaksiyonların olduğu zaman doktora gidilirse, bunun tanısını koymak daha kolay olur.

Penisilin alerjisi sebepleri nelerdir?

Alerjik reaksiyonun meydana gelmesi bağışıklık sisteminin vücuda girmiş olan penisilini yanlış ve hatalı bir madde olarak algılamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzünden vücutta lgE antikorları üretilmektedir. Kan dolaşımına giren histamin gibi kimyasallar alerjik etkilerin oluşmasına sebep olur. Bu etkilerin neden bazı kişilerde geliştiği, diğerlerinde gelişmediğinin sebebi hala bilinmiyor. Penisilin beta laktam antibiyotik grubunda bulunan bir ilaçtır. Vücutta bakteriyel enfeksiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Hem oldukça etkili, hem de uygun fiyatları vardır. Daha çok üst solunum yolu enfeksiyonları, kulak ve cilt enfeksiyonları açısından etkisi vardır. Ağızdan ya da enjeksiyon yapılarak vücuda verilen penisilin, bakterilerin üremesine engel olmaktadır. Oldukça fazla sayıda türü bulunmasına rağmen, hepsinin etki alanı farklıdır. Ampisilin, oksasilin, Amoksisilin ve dicloxacillin gibi penisilin ilaçları bulunmaktadır. Bunların birisine alerjisi olan kişilerin öbür penisilin ilaçlara da alerjisi olur. En fazla 20-49 yaş aralığındaki kişilerde, sık penisilin ilacı kullanan, kistik fibröz hastası, AIDS hastaları, daha önceden penisilin alerjisi geçirmiş olanlarda penisilin alerjisi görülme riski daha fazla olur.

Penisilin alerjisi tedavisi nasıl yapılır?

Penisilin alerjisinin belirlenmesi için test yapılır. Tedavide penisilin kullanılması gerekiyorsa, daha önce penisilin alerjisi geçirenlere bu test yapılmalıdır. Penisilin alerjisi olursa hemen ilacın kullanımı bırakılmalı ve doktora bilgi verilmelidir. Bu belirtilere göre hastalara bir tedavi uygulanır. Anafilaksi denilen ciddi durumun gelişmesinde ise acilen epinefrin yapılmalıdır ve hemen acile gidilmelidir.

Bir Cevap Yazın