PDF dosyası nedir, nasıl düzenlenir?

Adobe  firmasının hayatımıza kazandırdığı ürünlerden belki de en kullanışlı olanı Acrobat Reader, .pdf uzantılı dosyaları açmanıza, düzenleme yapmanıza, dijital imza atmanıza ve daha pek çok işe yarıyor. Acrobat ile taranan dosyaları pdf’e çevirip oldukça küçük boyutlarda mail olarak gönderebiliyorsunuz.
Eski tip dosya gönderme yöntemi olan faksın kullanışlı olmaması, zaman ve enerjiye mal olması büyük bir sorundu. Günümüzde pdf uzantısı kullanan firma ya da bireysel girişimciler, Adobe’un kullanışlılığı sayesinde faks teknolojisinin neredeyse yarım asır öncesinde kaldığını düşünüyor.

pdf-duzenleme

Ancak .pdf uzantılı dosyaları düzenlemek ve üzerlerinde değişiklik yapmak her zaman kolay olmayabilir. Adobe firmasının yeni pdf dosyası yaratmak ya da var olan pdf’ler üzerinde değişiklik yapmak için sizden yıllık 667 Türk Lirası istediğini düşünürsek size daha kolay seçenekler sunabiliriz.

  • Microsoft Word 2013 kullanın.

Bütün Word sürümlerinde olmamasına karşın, Word’ün 2013 sürümü size .pdf uzantılı dosyaları düzenleme yetkisi veriyor. Word’ü açtıktan sonra Belge Aç sekmesinden Bilgisayar’ı seçip Göz At diyerek düzenlemek istediğiniz dosyayı seçip işlemden geçirebiliyorsunuz. Bu işlem 2013 öncesi Word sürümlerinde sorun çıkarıyordu ve pdf dosyasını karmaşık hata kodları şeklinde gösteriyordu.

  • AbleWord kullanın.

AbleWord aynı Microsoft Word gibi çalışan bir kelime işlem programı. En büyük artısı .pdf dosyalarını Word 2013 gibi açıp düzenleme yapabilmesi. AbleWord’ü buradan indirebilirsiniz. İşlem yapmak ise dosya eğer şifre korumalı değilse oldukça kolay ve Word 2013’ün düzenleme biçimine benzer.

  • Online çözümleri deneyin.

PDFBuddy adlı site size internet üzerinden pdf dosyalarınızı düzenleme, imzalama ve kaydetme seçeneği sunuyor. Site ayda yalnızca üç kez düzenleme yetkisi veriyor, daha fazla düzenleme için aylık 8 dolar gibi bir ücret ödemeniz gerek.
PDFescape de PDFBuddy ile aynı hizmeti vermesine karşın size aylık bir düzenleme limiti koymuyor ve tamamen ücretsiz. Ancak yükleyeceğiniz pdf dosyasının 10 mb’tan küçük ya da 100 sayfadan kısa olması gerek. Daha çok limit için yıllık 20 Amerikan Doları ödemeniz isteniyor.

  • Dosya uzantısını değiştirin.

Düzenlemek istediğiniz pdf dosyasını önce .docx formatına aktarmak ve öyle düzenleme yapmak, ardından düzenlediğiniz Word dosyasını tekrar pdf’e çevirmek en hızlı çözüm olmasa da kullanabileceğiniz çözümler arasında. Bunun için önce pdf dosyasını açıp Farklı Kaydet diyerek formatı .docx ya da .doc olarak seçin. Ardından Word’de gerekli işlemlerden geçirip aynı basamakları tekrarlayın. Bu sefer farklı kaydederken .pdf formatını seçmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın