Adobe Acrobat Reader nedir?

adobe-acrobat-reader Adobe acrobat reader, ‘.pdf’ formatlı dosyaların açılmasını sağlayan programdır. ‘.pdf’ formatı genellikle sanal ortama koyulan kitap, kitapçık, arşiv, çizgi ve resim öğeleri içeren materyaller gibi ortamlar için kullanılan formattır. Bu formatı sahip olduğumuz windows’un office programları açamadığı için adobe acrobat reader 1984 yılından bu yana kullanıma açılmış ve hala daha geliştirilmektedir. ‘.pdf’ formatındaki dosyaları açabilen daha pek çok program olsa dahi adobe acrobat reader bu alanda en güvenilir ve en donanımlı program olma ünvanını kazanmıştır.

Adobe acrobat reader programı ile basmak istediğiniz bir kitabı sanal ortama atarak bu ortamda kitabı ayrıntılı olarak inceleyebilir, üzerinde çalışabilir, editörlüğünü yapabilirsiniz. Örneğin; sınav kitapçıklarını veya e-faturalarınızı sanal ortamda açmanız için adobe acrobat reader programına ihtiyacınız vardır. Bunun yanında adobe acrobat reader, kitabınıza veya basmak istediğiniz herhangi bir belgeye telif hakkı üzerine şifre koyarak(isteğe bağlı) kitabınızın yasal olmayan basımlarına da engel olmuş olur. Diğer bir açıdan bakacak olursanız eğer, adobe acrobat reader programıyla sanal ortama atılmış bir dosyanın kitap şeklinde çıktısını alabilir, bu çıktıların üzerinde(izin varsa) oynama yapabilir, not çıkarabilir, istediğiniz bir sayfanın istediğiniz bir satırındaki istediğiniz bir cümleyi alıntı yapabilirsiniz.

Bu çok yönlülüğü sayesinde adobe acrobat reader ‘.pdf’ formatlı çalışan programlar piyasasında her zaman bir adım önde olmuş, rakiplerine karşın daha yenilikçi ve daha pratik olma yolunda hızla ilerlemiştir. Genel olarak adobe acrobat reader bu şekilde çalışma gösterir.

Bir Cevap Yazın