Patlıcan nasıl kurutulur?

kuru-patlicanDüşük kalorili ve lezzetli bir sebze olan patlıcan, A, C ve B vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Ayrıca kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri de patlıcanda bolca bulunmaktadır. Patlıcanın bilinen birçok faydası mevcuttur. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Patlıcan sinirleri yatıştırır.
  • Patlıcan tansiyonu düşürür.
  • Patlıcan gastrointestinal sistem üzerinde yumuşatıcı etki gösterir.
  • Patlıcan kansızlığa iyi gelir.
  • Patlıcan karaciğer ve pankreas üzerinde koruyucu etki gösterir.
  • Patlıcan kilo vermeye yardımcı bir sebzedir.
  • Patlıcan basur tedavisinde etkilidir.
  • Patlıcan kolestorel seviyesini düşürür, damar tıkanıklığını giderir.

Bu lezzetli ve değerli sebzeyi yaz kış tüketebilmek için, patlıcanın kurutularak, kuru patlıcan şeklinde tüketilmesi çok fazla tercih edilmektedir. Kuru patlıcan hazırlamak için öncelikle patlıcandan ne şekilde yararlanılacağına karar verilmelidir. Patlıcanların, dolma yapmak için kurutuluyor olması ile yemek yapmak için kurutulması arasında fark vardır.

Dolmalık patlıcan kurutmak için dar ve uzun seçilen patlıcanların kabuklarını soymadan içlerini boşaltın. Kısa silindirler şeklinde parçalara ayırın. Patlıcanların acılarını almak için, hepsini tuzlu suda beklettikten sonra suyunu sızdırmak amacı ile bir kağıt peçete üzerinde dinlendirin. Daha sonra yorgan ipi ve iğnesi yardımı ile patlıcanları ipe dizin. İpe dizilmiş patlıcanları havadar, ışıklı bir yerde kurumaya bırakın. Güneşi direkt üzerlerine almamasına özen gösterin.

Patlıcanları yemeklik olarak kurutmak istiyorsanız, arzu ettiğiniz şekilde doğradığınız patlıcanların yine aynı şekilde acısını alın ve ipe dizerek kurumaya bırakın. Kuru patlıcan, kışın sadece dolma ve yemek olarak değil; kızartma ve börek içi gibi amaçlarla da kullanılır ve tüketilir.

Ülkemiz patlıcan açısından zengin bir ülkedir. Nazilli ve Gaziantep yöreleri kuru patlıcan dendiğinde akla ilk gelen yörelerdir ki Nazilli kuru patlıcan ihracatının merkezlerindendir. Aktarlarda gördüğümüz kuru patlıcanlar ise çoğunlukla Gaziantep yöresinin mahsulleridir.

Bir Cevap Yazın