Biber nasıl kurutulur?

kurutulmus biberBirçok çeşidi ve rengi ile biber, sofralarımızın vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Dolmalık biber, sivri biber, çarliston biber, cin biber gibi çeşitleri; sarı, kırmızı, yeşil gibi renkleri olan biber yaş olduğu kadar kurutulmuş olarak da severek tüketilmektedir. Biberin acı ve tatlı olmak üzere iki farklı sınıflandırması daha mevcuttur.

Biber içerdiği vitaminler ile beslenmemize çok büyük katkılar ilave eder. Biberin içeriğindeki C, P veK vitaminleri damarları yumuşatıp genişletmekte, toksinlerden arınmayı kolaylaştırmaktadır. Bolca beta karoten içeren biber ayrıca tüm çeşitleri ile iyi bir anti oksidan grubu teşkil etmektedir. Etkili bir iştah açıcıdır. Mideye de faydaları söz konusu olup, mideyi kuvvetlendirir, mide tembelliğini giderir.

Kurutulmuş biber elde etmek için öncelikle biberlerinizi seçin ve yıkayın. Biberleri saplarından iplikle birleştirin. Biberleri, yorgan iğnesine geçirdiğiniz ipliğe de dizebilirsiniz. Biberlerin arasında boşluk bırakmaya gayret edin. İpe dizilmiş biberleri bol ışıklı ancak direkt güneş almayan bir ortamda kurumaya bırakın. Biberleriniz dolmalık biber ise, sapları ve arkasından tohumları çıkarın. Açık olan kısımları aşağı gelecek şekilde ipe dizin ve kurumaya bırakın.

Kurutulmuş biberin farklı şekillde tüketilmesi mümkündür. Salatalara direkt olarak katılabilir; kızartma şeklinde yenebilir; dolması yapılabilir.  Kurutulmuş biber, her şekilde gayet lezzetli bir seçenek teşkil edecektir.

Biberin bedenimiz üzerindeki sayısı faydalarından yararlanmak için ister kurutulmuş ister yaş her şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Yaş tüketilecek ise biberin yaz sebzesi olduğu unutulmamalı, mevsimi dışında taze biber tüketimi tercih edilmemelidir.

Acı biber çeşitleri lezzet patlaması anlamına gelmekle beraber, ülser, gastrit ve reflü gibi rahatsızlıkları olanların doktor izni olmadam acı bibere sofralarında çok yer vermesi önerilmemektedir. Her sebze gibi biberi de mevsiminde ve mümnkün olduğunca çiğ tüketmeli, her mevsim biber lezzetini mutfağımızda bulabilmek için ise kurutulmuş biber tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın