Kızartma nasıl yapılır?

patates kızartması
Patates çok besleyici bir gıda olmakla beraber, dünyada özellikle kış mevsiminde birçok ülke tarafından en çok tüketilen bir sebzedir. Patates içerik olarak protein düşük seviyede olması ile, buna karşılık B ve C vitaminleri ve karbonhidrat açısından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca çeşitli mineral tuzlar da bulunmaktadır. Toplum içerisinde bilinenin tam aksine olarak patatesin kalorisi yüksek değil düşüktür. Bundan dolayı herhangi bir şekilde şişmanlamaya sebep olmaz.

Çarşı pazardan patates alırken sert, lekesiz, darbe görmemiş patateslerden almaya dikkat etmek gerekir. Yeni filizlenmeye başlayan patatesleri sakın almayınız. Çünkü zehirli olabilme ihtimali mümkündür.

Patates kızartması yemeğine başlamadan önce bazı hazırlıkları yapılması gerekir. İlk önce patatesleri soyup istediğiniz bir şekilde keserek hazırlayınız. Daha sonra bu kestiğiniz patatesleri soğuk suya koyarak kararmasını engelleyiniz. Kap veya tencere içerisine bıraktığınız patatesleri elinizle karıştırarak patatesin içindeki nişastanın dışarı çıkmasını sağlayınız. Daha sonra suyu dökünüz ve bu işlemi birkaç defa yapınız ki içindeki nişasta oranı azalmış olsun. Bundan sonra yapacağınız işlem patatesleri sözlükten sonra kızartmaya hazır hale getirebilmek ve yağın sıçramasını önlemek için patatesleri kağıtla veya başka bir şeyle kurutunuz.

Patates tavasında kullanılacak malzeme:

1 kilo patates, 2 su bardakları yağ, bir çay kaşığı tuz malzemeyi hazırlayınız.

Yemeğin hazırlanışı:

Yukarıda bahsettiğimiz gibi patatesleri soyup kestikten sonra, kızartırken yağın sıçramaması için iyice kurulayınız. Bir tencere alarak içine yağı koyunuz ve iyice ısıtınız. Yani 150 derecede 200 derece arasında olsun. Yağın belli bir kızgınlığa geldiğini anlamak için, bir ekmek parçası alarak içine atınız. Eğer ekmek yağa bıraktıktan sonra yağın yüzeyine çıkarsa ve çok kısa bir sürede kızarmaya ve renk değiştirmeye başladı ise o zaman yağ hazır durumda demektir.  Önceden hazırladığınız patatesleri kızartmış olduğunuz yağa atarak fazla doldurmadan patatesler hafifçe kabuk bağlayıp yumuşayıncaya kadar yağ içerisinde bırakınız. Bu aşamadan sonra patatesleri süzerek bir kaba alıp aktarınız ve soğuması için kenara bırakınız.

Patatesler soğuduktan sonra elinizdeki yağı tekrar kızartarak patatesleri azar bir şekilde tencereye atarak pembeleşinceye kadar kartınız. Patatesin dış kabuğu kabuk bağlayıncaya kadar yağ içinde bekletiniz. Bir öncekinde yaptığınız gibi, tekrar patatesleri süzerek bir kaba alınız. Daha sonra kızartılmış patatesin yağını süzerek bir kenara alınız.  Kağıt havlu ile kalan yağı süzerek sıcak halde iken üzerine tuz serpin ve hemen servis edin. Çünkü sıcak iken yemesi daha lezzetlidir.

Patateslerin kıtırlığını ve sıcaklığını kaybetmeden hemen servis yapınız. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın