Parite nedir?

Baz alınan herhangi bir para birimi nezdinde, başka iki para biriminin birbirlerinin karşısındaki değerini gösteren oransal rakama “parite” denir.

Örneğin; 1 USD: 1,8 tlparite

1 EUR: 2,3 tl

olduğunu varsayalım EUR/ USD paritesi 2,3/ 2,8= 1,28 olacaktır.

Aynı bilgilerle;

USD/ TRY paritesi: 1,8/ 1= 1,8

EUR/ TRY paritesi: 2,3/1= 2,3 olacaktır.

Parite, finansal piyasalarda en yakın takip edilen göstergelerden biridir. Özellikle, en geniş kabul ve kullanım oranı olan eur ve usd para birimlerinin gelişimlerinden etkilenen eur/usd paritesi makroekonomik bir göstergeymiş gibi algılanmaktadır. Konjonktüre bağlı olarak bu GBP/USD paritesi, USD/TRY paritesi gibi farklı pariteler de olabilmektedir. Ancak paritelerin içinde EUR ve USD para birimlerinden biri büyük olasılıkla yer alıyor olacaktır.

Para birimlerinin değerlerindeki değişimler doğal olarak anında pariteye yansıyacaktır. Paritenin paydasını teşkil eden para birimi değer kazandıkça parite düşer; payını teşkil eden para birimi değer kazandıkça da parite yükselir. Pay ve paydadaki aynı oranda yükselmelerde parite değişmez. Değerlerdeki azalmaların pariteye etkisi ise şu şekildedir; paritenin paydasındaki para birimi değer kaybettikçe parite yükselir, payındaki para birimi değer kaybettikçe parite yükselir. Her iki para biriminin değerinde eşit oranda düşme olması halinde ise parite yine değişmez.

Bir Cevap Yazın