Para tasarrufu nasıl sağlanır?

Yaşıyorsak, paramız kadar yaşıyoruz. Bazen ayağımızı yorganımıza göre değil de, popüler kültürün sürekli yaymış olduğu lüks ve pahalı yaşama göre uzatıyoruz. Neticesi ise koca bir yığınla borç batağı. Sonrasında insanların borçlarından sebep ortaya çıkan sorunlar ve bozulan hayat dengeleri. İnsanlar hayatın tüketim kültürü çılgınlığında boğulurken karlı çıkan tek yer, firmalar oluyor. Halbuki hayat kalitemizi yükseltmenin yolu lüks tüketim değil, doğru tüketimdir. Bunun farkında olarak harcama yapan insanlar, yatırım yaparak daha fazla para kazanma imkanını kendilerine yaratıyorlar. Peki ama siz neden para konusunda bu kadar savurgansınız? Eminin daha kendiniz para kazanmaya başlamadıysanız, bu sorunun cevabını vermekte zorlanabilirsiniz. Ancak para tasarrufu herkes için dikkat edilmesi gereken hayati bir öneme sahip. Bunu nasıl yapabiliriz?para-tasarrufu

Öncelikle modanın kıskacından ve lüks tüketimin psikolojisinden kendinizi kurtarmanız gerekir. Bunu yapabilirseniz, bütçenizle ay sonunu getireceğim diye savaş içerisine girme derdinizden kurtulursunuz. Gelir gider dengesine sahip bir defteriniz olduğunda aylık gelirinizin ne kadar iyi ama giderlerin ne kadar faydasız olduğunu görebilirsiniz. Bunları kağıt üzerinde görmeniz, hayat planınızda daha başarılı bütçe yönetimi ortaya koymanızı ve kendinizle, hayatla barışmanızı sağlar. Bunun için öncelikle gelir gider dengesini görmek için ayrıntılı hesap tutmaktan asla geri durmayın.

Alışverişe giderken nelere ihtiyacınız olduğu konusunda bir liste yazmak, indirim çılgınlığına kapılmadan ihtiyacınız olanı almanızı sağlar. Buda tasarruf ve israfın önlenmesi anlamına geliyor. Markette 10’lu ürünleri gördüğünüzde aklınız fiyattın ne kadar uygun olduğunu giderek, hemen almanız gerektiğini söyleyebilir. Ama biraz daha düşünme ve akıl etme şansını kendinize verdiğinizde bunun ne kadarda gereksiz olduğu anlayabilirsiniz. Kredi kartı kullanımı da paranı yönetimine ket vuran bir durumdur. Bakanın parasıyla kral olmaya çalışmak, kısa sürede koltuğun sallanmasına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın