Cumhuriyet mitingleri nedir?

Cumhuriyet Mitingleri, 2007 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ya da Millî Görüş kökenli bir başka siyasetçinin olası cumhurbaşkanı adaylığına karşı düzenlenmiş olan mitinglerdir. Bu mitingler daha sonra gazeteci Özkan’ın başına büyük işler açacaktır. 2007 yılının Nisan ve Mayıs aylarında İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde, milyonlarca kişinin katılmış olduğu mitinglerde “cumhuriyetine sahip çık” mesajı verilmiştir.
CumhuriyetMitingi10
Cumhuriyet mitinglerin ilki 14 Nisan 2007 tarihinde , Cumhurbaşkanlığı seçiminden iki hafta önce Ankara’da düzenlenmiştir. 29 Nisan’da İstanbul Çağlayan meydanında ikinci miting gerçekleştirilmiştir. Üçüncü ve dördüncü mitingler 5 Mayıs’ta Manisa ve Çanakkale’de gerçekleştirilmiştir. Beşinci ve son miting ise 13 Mayıs 2007 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilmiştir. Bu mitingler muhafazakar kesimin büyük bölümü tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Hatta bazı kesimler bunu darbeye davet olarak yorumlamışlardır.

Anıtkabir bir günde yaklaşık 370 bin ziyaretçiyi 14 Nisan 2007 tarihinde ağırlamıştır. Bu ilk defa gerçekleştiriliyordu. Bazı kaynaklar bu mitingi Cumhuriyet tarihinin en kalabalık mitingi olarak belirtmişlerdir. ADD yetkilileri mitinge en az 1 milyon kişinin katıldığını belirtmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü ise 14 Nisanda gerçekleştirilmiş olan mitinge 583 bin kişinin katıldığını açıklamıştır. TSK tarafından Anıtkabir’i ziyaret edenlerin 370 bin kişi olduğunu belirtilmiştir. 14 Nisan Mitingi’ne kaç kişinin katıldığı tam anlamıyla olarak belirlenememiştir. Mitinge katılanlar ilk olarak Tandoğan Meydanı’ndaki etkinliklere katılmış ve , buradan da Anıtkabir’e yürümüşlerdir. Mitinge katılanlara Turgut Özakman tarafından yazılan senaryo tarzı metin çerçevesinde Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, Prof. Dr. Birgül Ayman Güler ve Prof. Dr. Nur Serter seslenmiştir.

14 Nisan’daki bu mitinge siyasi parti liderlerinden Zeki Sezer, Deniz Baykal, Yaşar Okuyan ve Mümtaz Soysal, sanatçılardan Edip Akbayram, Rüştü Asyalı, Tuncer Tercan ve Tolga Çandar, bazı üniversite rektör ve dekanları ile çeşitli sivil toplum kuruluşları katılmışlardır.

Miting için toplam 10.000 polis görev yapmıştır. Tandoğan Meydanı sürekli olarak izlenirken, civardaki çatılara keskin nişancılar yerleştirilmiş, ayrıca ihtiyaç duyulması halinde jandarma birlikleri de takviye olarak hazır bulundurulmuştur.

Bakanlar arasındaki genel kabul gören görüş mitingin demokratik bir hak olduğu ve yasalara uygun olduğu sürece normal karşılanması gerektiğidir. Ancak yinede bazı kesimler bunun yasal olmadığını, hükümete yönelik bir darbe olduğunu, ülkeyi kaosa sürükleme çabası olduğunu belirtmişlerdir.

29 Nisan’da düzenlenmiş olan Çağlayan Mitingi, 14 Nisan Cumhuriyet Mitingi’nin devamı niteliğindedir. Her 2 miting de ÇYDD ve ADD’nin öncülüğünde tertip edilmiştir. Miting düzenleme komitesinde şu isimler bulunuyordu: Necla Arat, Aysel Ekşi, Nevsim Mengün, Nazan Moroğlu, Pervin Öztabağ, Türkan Saylan, Nur Serter, Aydeniz Turksan, Gülsever Yaşer.

Mitinglere şu siyasi partiler açık destek vermiştir: CHP, DSP, GP, İP, SHP.
Mitinglere destek veren sivil toplum örgütleri ise şunlardır: ADD, AKUT Arama Kurtarma Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çarşı (taraftar grubu), DİSK, İstanbul Barosu, KESK, Türkiye Gençlik Birliği, VKGB.

Mitingde Prof.Dr.Nur Serter, Prof.Dr.Necla Arat, Türkan Saylan, Süleyman Çelebi, Tuncay Özkan konuşma yapmıştır . Mitinge, Zülfü Livaneli, Bulutsuzluk Özlemi, Ayten Alpman, Sadık Gürbüz,Edip Akbayram, Tolga Çandar, Rutkay Aziz, Hasan Karayol, Halit Ergenç gibi ünlü sanatçılar katılmıştır.
5 Mayıs 2007 tarihinde Manisa’ da yine Cumhuriyet mitingi düzenlenmiştir. Bu miting Manisa tarihindeki en büyük mitingdir.

5 Mayıs 2007 günü yaklaşık 25.000 kişinin katıldığı hükümete tepki niteliği taşıyan Manisa Mitingi’nin devamı niteliğinde Çanakkale mitingi düzenlenmiştir. Bütün sol partilere birleşme çağrısı yapılmıştır.
İzmir’in Gündoğdu Meydanında 13 Mayıs 2007 tarihinde bir başka miting gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 600 bin kişinin katıldığı belirtilmiştir.
.

Bir Cevap Yazın